Bugün

Birleşik Krallık Hükümdarı Kraliçe II. Elizabeth Kimdir?

08 Eylül 2022 - 17:25
TAKİP ETTAKİP ET

Birleşik Krallık, Kraliçe II. Elizabeth'in hayatını kaybettiği iddiasıyla çalkalanıyor. Buckingham Sarayı, doktorların Kraliçe'nin sağlık durumundan endişe ettiğini ve Kraliçe'nin tıbbi gözetim altına alındığını açıkladı.

İngiliz devletinin resmi yayın kuruluşu BBC ise adeta siyaha büründü. BBC akşam 6'ya kadar planlanmış tüm programlarını askıya aldı. Ayrıca yayınlarında sürekli bulunan ve konuşulanları aktaran işaret dili spikerleri siyahlara büründü.

Birleşik Krallık Hükümdarı Kraliçe II. Elizabeth hayatını kaybetti.

Buckingham Sarayı, doktorların Kraliçe'nin sağlık durumundan endişe ettiğini ve Kraliçe'nin tıbbi gözetim altına alındığını açıkladı.

İngiliz devletinin resmi yayın kuruluşu BBC ise adeta siyaha büründü. BBC akşam 6'ya kadar planlanmış tüm programlarını askıya aldı. Ayrıca yayınlarında sürekli bulunan ve konuşulanları aktaran işaret dili spikerleri siyahlara büründü. BBC de son dakika haberlerini siyah fon ile yayımlamaya başladı ve sitesindeki BBC logosu siyaha çevrildi. Bir süre sonra ise Kraliçe'nin vefat ettiği açıklandı.

Birleşik Krallık Hükümdarı olarak bilinen, ancak aynı zamanda İngiliz Milletler Topluluğu üyesi 53 ülkeden 14'ünün hükümdarı ve Topluluk Başkanı ve İngiltere Kilisesi Yüksek Valisi olan Kraliçe II. Elizabeth, 6 Şubat 1952'de tahta cülûs etti.