Bugün

Muhammed Âkif'in Özel Haberi | Türkiye'deki Rus Propagandacıları Dosyası, İkinci Sayfa: Tele1

14 Ekim 2022 - 18:11
TAKİP ETTAKİP ET

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısıyla birlikte yeniden baş gösteren Türkiye'deki Rus propagandacılarını ele alıyoruz. İlk sayfası -elbette- Aydınlık gazetesi olan dosyanın ikinci sayfasında gazeteci Merdan Yanardağ yönetimindeki Tele1 televizyonu ve internet sitesi var.

Türkiye'deki Rus propagandacıları, uzun zamandır bu faaliyetlerini sürdürüyordu. "Türk entelektüelleri" olarak televizyonlarda boy gösteren, radyolarda konuşan ve gazetelerde yazan bu propagandacılar için barış zamanında işler çok kolaydı. Fakat 24 Şubat'ta Rus diktatörü Vladimir Putin'in Ukrayna'yı işgale kalkışmasıyla bu kişilerin maskesi düştü.

ABD'ye Duyulan Öfke, Rusçular İçin Gizlenme Fırsatı

Sınırımızda angajman kurallarını ihlal eden Rus uçağının düşürüldüğü günlerde bize destek olmayan, Rusların sınırımızın hemen ötesindeki Türkmenleri bombaladığı günlerde hava savunma sistemlerini geri çeken, 15 Temmuz 2016 Fetullahçı darbe girişimiyle ilgili pek çok iddianın odağında olan ve dinci terör örgütünün lideri Fetullah Gülen'i vermeyen ABD'ye duyulan öfke, barış zamanında bu kişilerin Rusofil beyanlarının çok sevimsiz görünmesini önlüyordu. 

Ukrayna İşgali, Rusçuların Maskesini Düşürdü

Lakin Putin'in Ukrayna'yı işgale kalkışmasıyla bu kişilere güven duyan pek çok Türk, emperyalist amaçlarla komşu bir ülkeye saldıran Moskova'nın savunuculuğuna soyunan bu kişilere tepki gösterdi.