Haberler
Giriş Tarihi : 27-07-2021 21:35   Güncelleme : 27-07-2021 21:50

Akşener, 'Densiz' Avusturya Başbakanına Bitlis'ten Cevap Verdi: Biz Size 3 Milyar Euro Verelim Bizdekilerin Hepsini Siz Alın

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz'un göçmenlere ilişkin açıklamalarına yanıt verdi.

Akşener, 'Densiz' Avusturya Başbakanına Bitlis'ten Cevap Verdi: Biz Size 3 Milyar Euro Verelim Bizdekilerin Hepsini Siz Alın

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz bir gazeteye yaptığı açıklamalarda, "Eğer insanlar kaçmak zorundalarsa, herkesin Avusturya, Almanya ya da İsveç'e gelmesindense, Türkiye gibi komşu ülkeleri ya da Afganistan'ın güvenli bölgelerini kesinlikle daha doğru yer olarak görüyorum" gibi bir ifade kullanmış ve bu sözü Türkiye'de tepkiyle karşılanmıştı.

Bitlis'e yaptığı ziyarette halka seslenen Meral Akşener, Kurz'un açıklamalarına "Biz size 3 milyar euro verelim arkadaş sen bizdekilerin tamamını al" ifadeleriyle yanıt verdi.

Akşener'i Bitlis'te Çocuklar Karşıladı

Ülke genelini sürekli olarak dolaşmakta olan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in son durağı Bitlis oldu.

Bitlis'te Akşener'i ellerinde "Meral abla Bitlis esnafına sahip çık", "Meral abla bu zulümden bizi kurtar" yazılı dövizler taşıyan çocuklar karşılarken, Akşener Bitlislilerin sorunlarını dinledi.

Akşener'e dert yanan bir vatandaş, "Buranın adı Nur Caddesi, bu caddede ne kadar ev, işyeri varsa yıkacaklar. Kime söylediysek bir çare bulamadık, sizden ricamız bu yıkımı durdurun,  ev ve iş yerlerimizin karşılığında devlet bize çok az para veriyor. Bir de mahkeme kararı var, karar olmasına rağmen belediye yıkım işlemini durdurmuyor" dedi.

Akşener'e aynı konuda dert yanan başka bir esnaf ise "Dere kenarı ve üstü ayrımı yapılmadan herkes mağdur olacak şekilde bu yıkım olacak. Ramazan Bayramı’ndan önce 300 polisle dükkanıma saldırdılar. Bizim burada ciğerimizi yıktılar. Bitlis’in 2 çete yönetiyor. Benim dükkanım dere üstü değil dere kenarı. O kadar doluyum ki size anlatamam" şeklinde konuştu.

Dükkanı yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya olan bir başka esnaf ise Akşener'e, "Ben evime buradan ekmek götürüyorum, bu dükkan yıkılırsa imkan da bulursam İstanbul’a göç ederim" diye dert yandı. 

İYİ Parti lideri ise esnaflara bu konunun takipçisi olacaklarını ve konunun duyulması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Halka Seslendi

İYİ Parti Genel Başkanı Bitlis'te halka yaptığı konuşmada "Aranızda olduğum için büyük bir heyecan, sevinç ve mutluluk duyuyorum. Geçmiş bayramınız mübarek olsun.

Tam 1.5 yıldır ilçe ilçe geziyorum, 20 Ocak 2020’den bu yana geziyorum. Şu nedenden dolayı esnaf geziyorum; Ben uzun yıllardır aktif politika yaparım DYP’de başladım, MHP’de devam ettim şimdi de İYİ Parti’nin Genel Başkanıyım, ölçüm hep şu oldu, esnaf bu ülkenin bel kemiğidir. Her esnafta 2-3 insan çalışıır, 3-4 aile evine ekmek götürür.  En büyük istihdamı esnaf yaratır. Çok uzun yıllardır esnaf konuşulmuyor, dert ne, sıkıntı ne konuşulmuyordu. Gerçek dertler konuşulmuyor, ayrışmalar üzerinden siyaset yapılıyor. Esnaf artık konuşulmaya başlandı.

İktidarı yermedim, kendi partimi övmedim, esnafın derdini öğrenmek için geziyorum. Bu sefer yıkılmak istenen dükkanların kamuyouna yansıması için geldim. Sizin dükkanlar kupon arazi olarak keşfedilmiş. Bitlis’te birileri cep dolduruyor, böyle bir adilik olmaz.

Gencecik çocuklar kulağıma “açız” diye fısıldadı. Ayıptır, günahtır. Cumhurbaşkanı bu sesleri duyacak. Öyle bir gürültü çıkartacağım ki duymayan kalmayacak.

Bitlis’e ben çok geldim, daha önce geldiğimde buradaki vatandaşlara sordum 'Turist var mı?' diye. Yok dediler, buraya dikkat çekmek için Ahlat’ta ev tuttum, almak için param yoktu ev kiraladım.  Sonra ne oldu Erdoğan buraya saray yaptı. Densiz Avusturya Başbakanı 'Afganlar Türkiye’de kalsın biz de para verelim” dedi. Ben ona buradan diyorum ki “Biz size 3 milyar euro verelim sen bizdekilerin tamamını al'" ifadelerini kullandı.