Haberler
Giriş Tarihi : 23-02-2021 11:10   Güncelleme : 23-02-2021 11:10

Akşener'den 'Ahlaklı Kadın Beklemez' Diyen AKP'li Zengin'e: Utanmazlık, İbretlik

İYİ Parti lideri Meral Akşener, haftaya damgasını vuran AKP'li Zengin ve Özhaseki'nin açıklamalarına grup toplantısında sert yanıtlar verdi.

Akşener'den 'Ahlaklı Kadın Beklemez' Diyen AKP'li Zengin'e: Utanmazlık, İbretlik

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında ülke gündemindeki başlıklara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. AKP'li siyasilerin açıklamalarını, Tayyip Erdoğan'ın 'Ay'a gideceğiz' çıkışını ve ülkedeki sistem sorununu gündeme alan İYİ Parti lideri, Millet Kürsüsü adı altındaki çalışması kapsamında da bu hafta kürsüyü Engelli Hakları Sözleşmesi'ndeki sorunlara dikkat çekmek adına bir engelliye bıraktı.

Konuşmalarına geçtiğimiz hafta TBMM Genel Kurulu'nda 'çıplak arama' iddialarının gündeme getirilmesi üzerine "Bir kadını çıplak arayacaksın, dakikasında bundan rahatsızlığını beyan eder, bir sene beklemez. Onurlu kadın, ahlaklı kadın bir sene beklemez" diye konuşan AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin'e sert yanıtlar vererek başlayan Akşener, "Bugünlerde Ak Parti’nin üst düzey kadroları, milletimize tepeden bakan o çirkin tavırlarını, insanımızı sürekli kutuplaştıran o kirli zihniyetlerini, teker teker dışa vurmaya devam ediyorlar.

Bir Ak Parti milletvekili, üstelik de, kadın bir milletvekili çıktı, Ak Parti’ye göre onurlu kadının tarifini yaptı. Tacize, tecavüze, utanmazlığa maruz kalan kadınlar için, utanmadan, “Onurlu kadın bir sene beklemez, ertesi gün şikayet eder” dedi. Yani bu arkadaş diyor ki; “Tacize, tecavüze uğrayan kadın susuyorsa, susmak zorunda kalıyorsa, onursuzdur”, “Aradan zaman geçtikten sonra konuşuyorsa, yine onursuzdur”. Milletin vekili olduğunu iddia eden bir insanın sözlerine bakar mısınız? Bir iktidarın milletinden nasıl uzaklaştığına bakar mısınız? Şu utanmazlığa bakar mısınız? Gerçekten ibretlik" ifadelerini kullandı. İYİ Parti Genel Başkanı, konuya dair açıklamalarını şöyle sürdürdü:

"3 İş Günü İçinde Şikayetçi Olmayana Namussuz mu Diyeceksiniz"

"Bu arkadaşların siyaset anlayışında makbul olan liyakat değil, cehalet olduğundan özellikle, bilmedikleri, anlamadıkları konularda, üst perdeden konuşmayı marifet sayıyorlar. Doğrusunu anlatmak da, mecburen bizlere düşüyor… Bu arkadaşların, bilimle pek ilgileri olmadığını biliyoruz ama psikologlar, araştırmacılar diyor ki; “Kadınların yaşadığı travma ne kadar ağırsa, ortaya çıkması da o kadar zordur”, “Toplum baskısı ne kadar ağırsa, bu konuları konuşmak da o kadar zordur”. Daha da ötesi, bu vizyonsuz arkadaşların dünyada olan bitenden de haberi yok. Bütün dünyada, kadınlara cesaret aşılayan bir “meToo” hareketi var. “meToo” hareketi, toplumun baskısından korkan, binlerce taciz mağduru kadına cesaret verdi. 10 yıldır, 20 yıldır saklanan taciz olaylarının ortaya çıkmasına vesile oldu. Ama tüm bunlar, torunu yaşındaki bir kadın siyasetçiye, sırf kendinden değil diye, “vitrin süsü” diyebilen bir genel başkan, ve onun meclis grup başkanvekilinin umurunda bile değil. Ne kadar acı.

Oysa bizlerin görevi, kadınları, uğradıkları felaketlere karşı cesaretlendirmektir. Haklarını aramaları için cesaretlendirmektir. Şikayet edeni onursuz ilan ederek, bir travma daha yaşatmak değildir. Vicdan bunu gerektirir, ahlak bunu gerektirir ve aynı zamanda “Onurlu Siyaset” bunu gerektirir.
Cinsel tacize, tecavüze uğrayan kadınlar için, başvuru süresi mi var?
3 iş günü içinde şikayetçi olmayana, namussuz mu diyeceksiniz?

Kadın haklarını içine sindiremeyen erkekler yetmedi, bir de seninle mi uğraşacağız? Zihniyetiniz batsın. İster bir gün sonra, ister 10 yıl sonra söylesin. Hakkını arayan her kadın onurludur. İYİ Parti, hakkını arayan her kadının daima yanında olacaktır. Buradan şiddet gören, hakkı yenilen, tacize maruz kalan tüm kadınlarımıza sesleniyorum. Onlar bıraksa da onlar size onursuz dese de biz sizin yanınızdayız. Sizi asla yalnız bırakmayacağız."

"Nereden Nereye Geldi Türkiye"

AKP'nin mağlup Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı ve mevcut Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki'nin CHP ve HDP'ye oy veren seçmenlere lanet okuyarak değiştirdiği gündemi de değerlendiren Meral Akşener, AKP'li siyasilerin bu çıkışlarının toplumsal dokuya zarar verdiğini ifade etti. İYİ Parti lideri, konuya dair şu ifadeleri kullandı:

"Aynı zihniyetin çok acı bir başka yansımasına da bir Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı’nın, akıl almaz sözleriyle şahit olduk. Bu yönetici çıktı, bu ülkenin 6 milyon vatandaşına “Allah belanızı versin.” dedi. Milletine bela okuyan bir siyasetçi. Bu Türk siyasi tarihinde bir ilk. Bu Türk siyasi tarihinde utançla hatırlanacak bir terbiyesizlik. “Nereden nereye geldi Türkiye”, değil mi? Dün kendinden olmayana terörist diyen bu zihniyet, bugün işi iyice abartıp, kendine oy vermeyene bela okur hale geldi. Bir yandan Apo’nun mektubunu okutturup, el birliğiyle teröriste güzellemeler yapacaksınız, kırmızı bültenle aranan kardeşinin ayağına, devletin televizyonunu gönderip, röportaj yapacaksınız, sonra çıkıp, sırf size oy vermiyorlar diye, bu memleketin insanlarına bela okuyacaksınız. Yazıklar olsun.

İşin en acısı da ne biliyor musunuz? Bu şımarık, bu şuursuz davranışlarla, bölücü teröre hizmet ettiklerinin farkında bile değiller. Terör örgütünün yöneticileri, şu an sırıtarak el ovuşturuyorlardır. Düşünsenize, hükümetten biri çıkıp dünyaya, “PKK’nın 6 milyon destekçisi var.” diyor. 

İşte size Ak Parti’nin devlet yönetimi anlayışı…
İşte size Ak Parti yöneticilerinin gerçek yüzü.

Çıktığım her televizyon programında, her konuşmamda defalarca söyledim. Bu memleketin hiçbir vatandaşı, herhangi bir partinin kulu, kölesi, marabası değildir. Oy vermek bir vatandaşlık hakkıdır, ve kimse, oy verdiği partinin politikalarından sorumlu değildir. Seçim olur, milletimiz önündeki seçeneklerden birine oyunu verir. Ama sırf vatandaşlık hakkını kullandı diye, kimseye suçlu muamelesi yapamazsınız. Böyle devlet yönetilmez.

Buradan, başta Sayın Erdoğan’ı ve partisinin yöneticilerini, ciddiyete ve sorumluluklarının farkına varmaya çağırıyorum.
Evet, işler sizin için kötüye gidiyor, biliyoruz.
Evet, ateş bacayı sarmış, panik halindesiniz, görüyoruz.
Evet, Titanik batıyor, farkındayız.
Ama ne olursa olsun, böyle çıkışlar yapamazsınız. Sırf gündem yaratmak için, bu memleketin toplumsal dokusuna böyle zarar veremezsiniz. Böyle azgınlık, böyle izansızlık olmaz. Kendinize gelin.

O densiz genel başkan yardımcısını da hemen görevden alın, partinizde mümkünse insan görmeyeceği, eline mikrofon verilmeyeceği bir yere koyun."