Haberler
Giriş Tarihi : 28-07-2021 17:45   Güncelleme : 28-07-2021 17:45

Anıtkabir'e Yapılan Otomatlar Kaldırılacak

Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Anıtkabir'e yapılan otomatlarının kaldırılmasına karar verdi.

Anıtkabir'e Yapılan Otomatlar Kaldırılacak

Ulu önder Atatürk'ün anıt mezarının bulunduğu Anıtkabir'e mayıs ayında yerleştirilen otomatlar için verilen mücadele kazanıldı. Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Misak-ı Milli Kulesi’nin alt tarafındaki bölüme kurulan otomatların kaldırılmasına karar verdi. 

Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, kurul uzmanlarının raporu doğrultusunda yiyecek-içecek otomatlarının kaldırılmasına karar verildiğini belirtti. Kararın hızlıca uygulanmasını isteyen kurul, dinlenme yerindeki yan salon duvar kaplamalarının da kaldırılarak orijinal duvara dönüştürülmesi gerektiğini söyledi. Kararda söz konusu alanın tescilli tarihi sit alanı olması nedeniyle yapılacak her türlü uygulama öncesinde Koruma Bölge Kurulu'ndan izin alınması gerektiği de hatırlatıldı.

Atatürk'ün Ebedi Mekanına Hiç Kimse Saygısızlık Yapamayacak

Otomatların kaldırılması için çabalayan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "Anıtkabir bizim göz bebeğimiz. En son taş desenli duvar kaplamalı ticari otomatlar yerleştirdiler. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak süreci titizlikle takip ettik. Fikri takip yaparak ve kamuoyu oluşturarak Anıtkabir’e saygısızlık yapanların peşini bırakmadık ve mücadelemiz sonuç verdi. Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Anıtkabir Komutanlığı’nı uyararak, tarihi sit alanı olan Anıtkabir içerisinde yer alan anıt bloğuna bitişik vaziyetteki şikayete konu yiyecek-içecek otomatının ivedilikle kaldırılmasına, tescilli Anıtkabir alanına bulunan diğer yiyecek-içecek otomatlarının ise Anıtkabir bakım onarım ve restorasyon kurulu toplantısı raporunda belirtildiği üzere alana ilişkin hazırlanacak olan çevre düzenleme projesinin kurula iletilmesinden sonra tekrar değerlendirilmesine karar verdi. Anıtkabir’e yönelik her türlü uygulamada Atatürk’e ve onun ebedi mekanına hiç kimse saygısızlık yapamayacak" şeklinde konuştu.