Haberler
Giriş Tarihi : 20-04-2021 21:11   Güncelleme : 20-04-2021 21:47

Çamlıyayla İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü, Atatürk'ün Nutuk'unu Yasakladı

Çamlıyayla Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı'nın, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün eserini okullara dağıtmak için İlçe Millî Eğitim Müdürlüğüne yaptığı başvuru, Nutuk'ta "Osmanlı'ya ağır sözler" geçtiği bahane edilerek reddedildi.

Çamlıyayla İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü, Atatürk'ün Nutuk'unu Yasakladı

Ülkü Ocakları, Mersin'in Çamlıyaya ilçesindeki okullara Büyük Atatürk'ün Nutuk'unu dağıtmak istedi. Bunun için İlçe Millî Eğitim Müdürlüğüne verilen dilekçe reddedildi. Müdürlük tarafından söz konusu dilekçeye verilen yazılı yanıtta, talebin reddedilmesine gerekçe olarak bir İngiliz zırhlısıyla vatanı terk eden Vahdettin'e yönelik "soysuzlaşmış, alçak" ifadelerinin yanı sıra işgalcilerle iş birliği yapmış Osmanlı Hükûmetine yönelik de "aciz, haysizyetsiz ve korkak" ifadelerinin Nutuk'ta yer alması gösterildi.

Tarikatçıların Sapkın Düşünceleri Serbest, Büyük Atatürk'ün Nutuk'u Yasak

İlçe Millî Eğitim Müdürlüğünün verdiği skandal kararın ardından CHP Mersin Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Ali Mahir Başarır, konuyu Meclisin gündemine taşıdı. Her öğrencinin başucu kitabı olması gereken Nutuk’un öğrencilere dağıtılmasını yasaklayan zihniyeti eleştiren CHP’li Başarır, “Ülkemizin kurtarıcısı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün eseri olan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ilk çıkışıyla başlayan ve zaferle sonuçlanan Kurtuluş Savaşı Destanı'mızın anlatıldığı böylesine önemli bir eserin öğrencilere dağıtılmasında sakınca gören zihniyeti anlamak mümkün değil. Bu zihniyeti taşıyan hangi il, ilçe millî eğitim müdürleri varsa görevden el çektirilmelidir. Bu öyle bir zihniyet ki tarikat liderlerinin sapkın düşüncelerinin anlatıldığı kitapların okullarda dağıtılmasında sakınca görmüyor ancak tüm dünyanın övgüyle bahsettiği, vatanımızın kurtarıcısı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ait 'NUTUK' eserinin dağıtılmasına izin vermiyor” dedi.

"Millî Eğitimin amacı Atatürk karşıtı, tutucu ve kindar bir nesil yetiştirmek midir?"

Ülkemizin kurtarıcısı, Kurtuluş Savaşı Zaferi'mizin baş mimarı Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü içine sindirememiş kişilerin Millî Eğitim Bakanlığı gibi önemli bir kurumda yerinin olmadığını belirten CHP’li Başarır, “Üzülerek belirtmeliyim ki bu ve benzeri uygulamalar, mevcut siyasî iktidarın Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e olan bakış açısından kaynaklanmaktadır. Ne yazık ki bu iktidar döneminde ders kitaplarından Atatürk ünitelerinin kaldırıldığını gördük. Millî Eğitimin amacı Atatürk karşıtı, tutucu ve kindar bir nesil yetiştirmek midir? Şunu kimse unutmasın ki halkımızın hafızalarından Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü silmek isteyenler asla amaçlarına ulaşamayacaklar ve daima kaybedeceklerdir” diye konuştu.

Milletvekili Başarır, "Tarikatlara ait ve öğrencilere sapkın düşünceleri aşılayacak kitaplara ise bazı okullarda izin verildiği yazılı ve görsel basında yer almıştır"  diyerek Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemi ile vermiş olduğu yazılı soru önergesinde şu soruları sıraladı:

"Kurtuluş Savaşı Destanı’nın yazıldığı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ait 'NUTUK' eserinin öğrencilere dağıtılma izninin verilmemesinin gerekçeleri nelerdir? Böylesine önemli ve değerli bir eseri öğrencilerin okumasında, bilgi sahibi olmasında ne gibi sakıncalar vardır?

Tarikatların, Milli Eğitime bağlı okullarda kitaplarının dağıtımına izin verilirken, her öğrencinin başucu kitabı olması gereken NUTUK adlı eserin okullarda dağıtılmasına izin verilmemesi hangi mantık çerçevesinde yasaklanmıştır?

Millî Eğitim Bakanlığının amaçlarından biri yurdumuzun kurtarıcısı, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü öğrencilere anlatmak değil midir? Bakanlığın amacı tarikat şeyhlerinin hayatlarının ve sapkın düşüncelerinin öğrencilere aşılanması mıdır?

NUTUK’ta geçen Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerine gerekçe göstererek dağıtımına izin vermeyen Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürü görevden alınacak mıdır? Alınmayacaksa gerekçeleri nelerdir?"