Haberler
Giriş Tarihi : 29-09-2021 17:10   Güncelleme : 29-09-2021 17:21

CHP'li Antmen Tecavüzcü Sanığın Suriye Kanunlarıyla Beraatının Belgelerini Paylaştı

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen geçtiğimiz günlerde ortaya çıkardığı skandalı belgeledi.

CHP'li Antmen Tecavüzcü Sanığın Suriye Kanunlarıyla Beraatının Belgelerini Paylaştı

CHP Mersin Milletvekili geçtiğimiz günlerde "Türkiye’ye Suriye’den gelmiş 14,15,16 yaşlarındaki çocuklar doğum yapıyor. Hastanelerde bunların yaşları ortaya çıkınca konu adliyeye intikal ediyor. Fakat bazı ağır ceza hakimleri, Suriyeli çocukların doğum yapmasının Suriye kanunlarına göre ceza gerektirmediğini ifade ederek sanıkları serbest bırakıyor" şeklinde bir açıklama yapmıştı.

Ortaya çıkardığı skandalın belgesini resmi Twitter hesabından yaptığı video paylaşımı ile duyuran Antmen, paylaşımında "Yargıdaki skandalın belgesini paylaşıyorum; Türkiye'de Türk kanunları yerine yabancı devletlerin kanunu uygulanıyor. 13 yaşında bir kız çocuğu tecavüze uğruyor ve doğuruyor. Mahkeme, kız Suriyeli diye istismarcıya beraat veriyor ve istinaf da şikayetçi yok diye onaylıyor!" ifadelerini kullandı.

Belgeyi gösteren Antmen, 13 yaşında nitelikli cinsel istismara uğrayan Suriyeli kız çocuğu için Suriye kanunlarının uygulandığını belirtti. 13 yaşındaki kızın doğum yapması sonrasında olayın mahkemeye intikal ettiğini belirten Antmen, "Bizim mahkememiz ne yapıyor? Türkiye Cumhuriyeti'nde Türk Ceza Kanunları'nı uygulayacağı yerde, 'Kanunu bilmemek mazeret sayılmaz' diyeceği yerde 'Suriye vatandaşı, 13 yaşındaki kız çocuğuyla evlenebilir, çünkü bu Suriye kanunlarına göre suç değildir' diyor. Suriye kanunlarını uyguluyor. 13 yaşındaki kız çocuğuna tecavüz eden şahıs beraat ediyor. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, özellikle ceza kanunları, Türkiye’de yaşayan, suç işleyen herkese uygulanmak zorundadır. Ama bakıyoruz, Suriyelilere bir ayrıcalık. 'Hata yapmış, küçük yaşdaki kız çocuklarıyla evlenilmeyeceğini bilmiyormuş' ve beraat ediyor. İstinaf da 'şikayetçi yok' diye bu kararı onaylıyor. Bu belge yargı için skandal bir karardır. Bu belge Türk Hukuku için utanç kaynağıdır. Bu belge Türkiye'de Türkiye Cumhuriyeti kanunları yerine yabancı devlet kanunlarının uygulandığını göstermektedir. Yazıklar olsun" şeklinde konuştu.