Haberler
Giriş Tarihi : 31-05-2021 20:02   Güncelleme : 31-05-2021 20:02

CHP’li Sezgin Tanrıkulu: El-Nusra ve SADAT’la İlgili Çok Sayıda Önerge Verdim, Hükümet Birine Bile Yanıt Vermedi

Tanrıkulu, parlamentoda El-Nusra ile ilgili 13, SADAT ile ilgili ise biri Araştırma Önergesi olmak üzere 4 önerge verdiğini söyledi.

CHP’li Sezgin Tanrıkulu: El-Nusra ve SADAT’la İlgili Çok Sayıda Önerge Verdim, Hükümet Birine Bile Yanıt Vermedi

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in yayımladığı 8'inci videosunda SADAT’ın kendisi üzerinden cihatçı El-Nusra’ya silah gönderdiğini açıklamasına ilişkin konuşan CHP’li Sezgin Tanrıkulu, “El-Nusra ve SADAT’a ilişkin 17 önerge verdim, hükumet hiçbirine yanıt vermedi” dedi.

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in kendisinin de içinde bulunduğu iktidar-mafya ilişkilerine yönelik iddiaları sürüyor. Peker dün, Uluslararası Savunma Danışmanlığı’nın (SADAT) kendi üzerinden El-Kaide’nin Suriye kolu El-Nusra’ya silah gönderdiğini açıkladığı bir video yayımladı.

Kamuoyunda uzun süredir tartışılan ve cihatçı bir örgüt yapılanması olduğu yönünde kuvvetli şüpheler bulunan SADAT, bir kez daha skandal bir iddianın muhatabı oldu.

"Hükumet Hiçbirine Cevap Vermedi"

Konuyla ilgili bugün bir açıklama yapan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, parlamentoda El-Nusra ile ilgili 13, SADAT ile ilgili ise biri Araştırma Önergesi olmak üzere 4 önerge verdiğini söyledi.

“Bu hükumet tek birine bile cevap vermemiş” diyen Tanrıkulu, şöyle devam etti:

El-Nusra sonuç itibariyle cihatçı terör örgütleri listesinde olan bir örgüt ve Suriye'de insanlığa karşı suç işliyor. Oraya Türkiye'den silah gidiyor. Bunu, bu işin içinde olan Sedat Peker açıkladı. Peki bir adım var mı?

"Can Dündar'ın Başına Gelmeyen Kalmadı"

 

MİT TIR'ları haberi nedeniyle Can Dündar’ın başına gelmedik kalmadı. Şimdi Türkiye'de değil. Yani kendi emeğiyle yaptığı bütün mal varlığına tedbir konuldu.

Şimdi teker teker bu yazılanlar doğru çıkıyor. E ne olacak peki? Ne olacak? Hiçbir adım yok bu konularda. Yargının adımı yok.

Şunu da söyleyeyim; bunların tümü kayıt altında. O nedenle bizler soru önergesi veriyoruz parlamentoda. Parlamentonun hafızasında kalsın diye insan hakları ihlallerini bir biçimiyle kayıt altına almaya çalışıyoruz. Böyle ağır durumlarla karşı karşıyayız."