Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 05-02-2021 21:45   Güncelleme : 05-02-2021 21:58

Çin Stratejik Yayılma Politikasını Devam Ettiriyor: Kırgızistan’a Ücretsiz Aşı Verecekler

Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Çin’in Bişkek Büyükelçisi Du Dewen, Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakbayev ile yaptığı görüşmede, Çin hükümetinin iki ülke arasındaki özel ilişkileri dikkate alarak Çin üretimi aşıları Kırgızistan’a bedava tahsis etme kararı aldığını belirtti.

Çin Stratejik Yayılma Politikasını Devam Ettiriyor: Kırgızistan’a Ücretsiz Aşı Verecekler

Çin'in birçok ülkede uyguladığı stratejik yayılma politikasını devam ettiriyor. Yıllardır uygulunan politikaya göre dünyanın birçok bölgesindeki farklı ülkelere karşılıksız görünen yardımlar yapılıyor ve krediler açılıyor. Çin, bu politika ile ekonomik anlamda kendisine bağladığı ülkeleri zamanla sömürgesi haline getiriyor. Açtığı "cömert" krediler ve yardımlar ile ülkelerin ekonomilerinin kılcal damarlarına sızan Çin, bir süre sonra ülkelerin limanlarının yönetimini almak, topraklarında çeşitli haklar elde etmek gibi politikalarla emperyalist politikasını sürdürüyor. Bu çalışmalarını özellikle Türk dünyasında yürüten Çin, kuşak-yol projesi ile bölgenin tamamını kendi ekonomik hinterlandına katmak istiyor. Bu kapsamda yapılan çok hareket Kırgızistan'a "ücretsiz" aşı verilmesi oldu.

Kırgızistan Sağlık Bakanlığı, Çin virüsüne karşı 3 aşamalı aşılama planı geliştirdiğini açıkladı. Açıklamada, ilk aşamada sağlık görevlileri, eğitim, emniyet kurumları çalışanlarının yanı sıra ticaret ve toplumsal besleme alanında çalışanlara uygulanacağı aktarıldı. İkinci aşamada 60 yaş üstü, 60 yaş altı kronik hastalıkları olan vatandaşlara, sosyal savunmasız kesimlerin aşılanacağı belirtilen açıklamada, bu aşamada "Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı" (COVAX) kapsamında sağlanacak aşıların kullanılacağı kaydedildi.

Açıklamada, "İkinci aşamada aşılama yapılması için 504 bin doz AstraZeneca aşısının alınması bekleniyor. Tahminen bu aşı miktarının yüzde 40’ı martın başında, yüzde 60’ı ise mayıs-haziran aylarında teslim edilecek. COVAX programı 1 milyon 300 binden fazla kişiyi kapsayacak" denildi.

Aşılamanın üçüncü aşamasının devlet ve yardımsever örgütlerinin destekleriyle devam edeceği kaydedildi. Açıklamada, Kırgızistan’ın 500 bin doz aşı için başvurduğu Rusya’dan aşı tedariki, fiyatı ve diğer şartlarına ilişkin cevap beklendiği, Rus aşısının Kırgızistan’da üretilmesiyle ilgili teknolojik konuların araştırıldığı aktarıldı.

Geçen yıl mart ayında ilk Çin virüsü vakalarının tespit edildiği Kırgızistan’da toplam vaka sayısı 84 bin 920’ye ulaşırken, bunun 81 bin 440’ü iyileşti, bin 420 kişi de hayatını kaybetti.