Haberler
Giriş Tarihi : 13-10-2021 15:07   Güncelleme : 13-10-2021 15:44

Eski TÜGVA Yöneticisi: TÜGVA'lılar Özellikle Adalet Bakanlığı'na Yerleşiyor

Eski TÜGVA yöneticisi Tamer Özsoy, çok dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Eski TÜGVA Yöneticisi: TÜGVA'lılar Özellikle Adalet Bakanlığı'na Yerleşiyor

Gerçek Gündem'den Fırat Fıstık'a konuşan eski TÜGVA yöneticisi Tamer Özsoy, vakfın il temsilcilik binalarını belediyelerden ücretsiz olarak tahsis ettiğini ve belli devlet kurumlarında kadrolaştığını, özellikle bekçi alımlarında önemli rol oynadığını açıkladı.

Fırat Fıstık'ın haberine göre Özsoy, "Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Millet Kütüphanesi’nde çalışanların hepsi TÜGVA referanslarıyla oraya yerleşen kişiler" şeklinde konuştu.

Yayımlanan belgelerin tamamının doğru olduğunu söyleyen Özsoy, "Üstelik bunlar da işin görünen kısmı. Hemen size bir örnek vereyim. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Millet Kütüphanesi’nde çalışanların hepsi TÜGVA referanslarıyla oraya yerleşen kişiler. Bunu kendim birebir biliyorum. Tanıyorum yani oradakileri. Başkan Enes Eminoğlu, önce bu belgeler sahte dedi ama biraz önce katıldığı yayında ‘İçeriden sızdırılmış’ ifadesini kullandı. Açık bir şekilde AKP Genel Merkez ve onların yakınları üzerinden TÜGVA’ya ayrıcalık tanınıyor. Bir kesime çalışma, bir kesimi tatmin etme durumu var. Ben yönetici olduğumda kendim şahit oldum" dedi.

TÜGVA üyelerinin devlette kadrolaştığını belirten Özsoy, "Adalet Bakanlığı’nda 100’ün üzerinde, sadece benim tanıdığım TÜGVA’lı var. Bu isimler vakıf üzerinden buralara getirildiler. Emniyet’te ne kadar var bilmiyorum ama bekçi alımlarında da TÜGVA’nın çok ciddi bir rolü olduğunu biliyorum" ifadelerini kullandı.

Ne Olmuştu?

Büyükada İskelesi'nin üst katında TÜGVA'ya yok pahasına tahsis edilen kafeteryaya ilişkin sözleşme İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından feshedilmiş ve yargı sürecinin sonunda mahkeme İBB'yi haklı bularak binanın tahliyesine hükmetmiş, ancak polis savcının sözlü olarak verdiği iddiasıyla tahliye işlemini gerçekleştiren İBB zabıtasına müdahale etmişti.

Kısa süre sonra gazeteci Metin Cihan sosyal medya hesabı üzerinden yayımladığı belgelerle TÜGVA mensuplarının devlet kadrolarına nasıl yerleştirildiğini ve yandaş vakıfların özel öğrenci yurtlarına çökmek için bir araya gelerek yurtları tek tek nasıl paylaştığını ifşa etmişti.

TÜGVA'dan konuya ilişkin yapılan açıklamada ise tüm bu iddialar reddedilerek kumpas olarak nitelenmişti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu konuya ilişkin yaptığı açıklamada "Düşünebiliyor musunuz 16 milyonluk bir kentte 1 milyon 200 bin üniversite gencinin olduğu bir şehirde İBB’nin yurt yatak sayısı sıfırdı. Bunun sebebi ne? İşte o bahsettiğiniz isimde olan vakıflara ve derneklere imkan sağlanıyordu. Artık böyle bir kapısı yok İBB’nin.

Büyükşehir belediyesinin kendi yurtları var açmaya devam edecek. Tabi ki yargı bir karar vermiştir bakılır, edilir, araştırılır. Ama bizi ilgilendiren tarafı bu. Birilerinin aile veya akraba vakıflarını değil, kurumlarımızı güçlendireceğiz. İBB’yi güçlendireceğiz" ifadelerini kullanmıştı.

TÜGVA Başkanı Enes Eminoğlu ise Cüneyt Özdemir'in canlı yayınında yaptığı açıklamada yayımlanan belgelerle ilgili olarak "Bunların bizim ERP sistemini kullanarak içerden aldığı bilgilerle oluşturmuş olduğu dosyalar olduğunu, sahte belgeler olduğunu ifade ediyorum" dedi.