Haberler
Giriş Tarihi : 14-10-2021 12:46   Güncelleme : 14-10-2021 12:46

Göksu: TÜGVA'ya, Ensar'a Çatlasanız da Patlasanız da Destek Vereceğiz

Tevfik Göksu, hakkında birçok skandal ortaya çıkan TÜGVA'ya ve diğer yandaş vakıflara destek vermeye devam edeceklerini söyledi.

Göksu: TÜGVA'ya, Ensar'a Çatlasanız da Patlasanız da Destek Vereceğiz

Esenler Belediye Meclisi'nde 2022 yılı bütçe görüşmeleri esnasında konuşan AKP'li Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu belediyeye ait bir binanın TÜRGEV'e bedelsiz tahsis edildiğini söyleyen CHP'li bir üyeye tepki gösterdi.

CHP'li Belediye Meclis Üyesi Kemal Şahin Esenler Belediyesi'ne ait bir binanın TÜRGEV'e bedelsiz bırakıldığını söylemesine tepki gösteren Tevfik Göksu "TÜRGEV’e, TÜGVA’ya, Ensar’a ve ilim Yayma’ya çatlasanız da patlasanız da destek vermeye devam edeceğiz. Onlar bu milletin evlatlarına en nadide hizmetleri sunan kuruluşlardır. Bugüne kadar destek verdik bundan sonrada destek vermeye devam edeceğiz Allah'ın izniyle" dedi.

Ne Olmuştu?

Büyükada İskelesi'nin üst katında TÜGVA'ya yok pahasına tahsis edilen kafeteryaya ilişkin sözleşme İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından feshedilmiş ve yargı sürecinin sonunda mahkeme İBB'yi haklı bularak binanın tahliyesine hükmetmiş, ancak polis savcının sözlü olarak verdiği iddiasıyla tahliye işlemini gerçekleştiren İBB zabıtasına müdahale etmişti.

Kısa süre sonra gazeteci Metin Cihan sosyal medya hesabı üzerinden yayımladığı belgelerle TÜGVA mensuplarının devlet kadrolarına nasıl yerleştirildiğini ve yandaş vakıfların özel öğrenci yurtlarına çökmek için bir araya gelerek yurtları tek tek nasıl paylaştığını ifşa etmişti.

TÜGVA'dan konuya ilişkin yapılan açıklamada ise tüm bu iddialar reddedilerek kumpas olarak nitelenmişti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu konuya ilişkin yaptığı açıklamada "Düşünebiliyor musunuz 16 milyonluk bir kentte 1 milyon 200 bin üniversite gencinin olduğu bir şehirde İBB’nin yurt yatak sayısı sıfırdı. Bunun sebebi ne? İşte o bahsettiğiniz isimde olan vakıflara ve derneklere imkan sağlanıyordu. Artık böyle bir kapısı yok İBB’nin.

Büyükşehir belediyesinin kendi yurtları var açmaya devam edecek. Tabi ki yargı bir karar vermiştir bakılır, edilir, araştırılır. Ama bizi ilgilendiren tarafı bu. Birilerinin aile veya akraba vakıflarını değil, kurumlarımızı güçlendireceğiz. İBB’yi güçlendireceğiz" ifadelerini kullanmıştı.

TÜGVA Başkanı Enes Eminoğlu ise Cüneyt Özdemir'in canlı yayınında yaptığı açıklamada yayımlanan belgelerle ilgili olarak "Bunların bizim ERP sistemini kullanarak içerden aldığı bilgilerle oluşturmuş olduğu dosyalar olduğunu, sahte belgeler olduğunu ifade ediyorum" dedi.

Eski TÜGVA yöneticisi Tamer Özsoy ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Adalet Bakanlığı’nda 100’ün üzerinde, sadece benim tanıdığım TÜGVA’lı var. Bu isimler vakıf üzerinden buralara getirildiler. Emniyet’te ne kadar var bilmiyorum ama bekçi alımlarında da TÜGVA’nın çok ciddi bir rolü olduğunu biliyorum"