Haberler
Giriş Tarihi : 23-02-2021 17:11   Güncelleme : 23-02-2021 17:30

Gürcistan'da Ana Muhalefet Lideri Nika Melia Gözaltına Alındı

Gürcistan'da muhalif Birleşik Ulusal Hareket'in Başkanı Nika Melia, Tiflis'te yüzlerce polisin katıldığı bir operasyonla canlı yayında gözaltına alındı.

Gürcistan'da Ana Muhalefet Lideri Nika Melia Gözaltına Alındı

Gürcistan Başsavcılığının talebi üzerine, geçen hafta yapılan olağanüstü parlamento oturumunda vekilliğinin düşürülmesi ve ardından Tiflis Şehir Mahkemesi tarafından hakkında gözaltı kararı alınmasına rağmen bugüne kadar polise teslim olmayan Melia, canlı yayında yapılan operasyonla gözaltına alındı.

Melia'ya yönelik tutuklama kararını yerine getirmeye çalışan çok sayıda polis, sabah saatlerinde parti merkezine geldi. Binanın tüm girişlerinden ve çatıdan içeriye giren güvenlik güçleri, ilk önce Melia'nın destekçileri, diğer muhalefet partilerin temsilcileri ve basın mensuplarını dışarıya aldı.

Yaklaşık bir saat süren operasyonun ardından Melia gözaltına alındı ve polis merkezine götürüldü. Operasyona tepki gösteren muhaliflerle güvenlik güçleri arasında arbede yaşandı. Başbakanlık binasının önünde bir araya gelen yüzlerce muhalif operasyona tepki göstererek protesto gösterilerine başladı. Protesto eylemlerine katılan muhalif liderlerden Hatiya Dekanoidze, “Teslim olmayacağız ve Nika için, muhalefet için, özgürlük ve bağımsızlık için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Kimse bizi geçmişe döndüremeyecek” ifadelerini kullandı.

Gürcistan’ın eski Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, iktidarı ''Ülkeyi düşmanların çıkarı doğrultusunda tamamen yıkma isteği'' ile suçladı.

Saakaşvili, sosyal medya aracılığıyla yaptığını açıklamada, “Bugün yaşananlar tam bir soykırım, İvanişvili ve çevresinin ülkemizi tamamen yıkma isteği, bu da düşmanlarımızın çıkarına. Mücadelemizi mutlaka sonuna kadar götüreceğiz. Ama bu ağır bir mücadele olacak” ifadesini kullandı.

Melia'ya Yönelik Suçlamalar

Gürcistan'da 20 Haziran 2019'da 26. Ortodoks Parlamentolar Arası Genel Asamblesi'nin oturumunda, Rusya heyetinde yer alan Rus Komünist Partisi üyesi ve Rusya Devlet Duması milletvekili Sergei Gavrilov'un parlamento başkanının koltuğuna oturması binlerce kişi tarafından protesto edilmişti. 

Protestocuları kışkırttığı gerekçesiyle gözaltına alınan, sonrasında kefaletle serbest bırakılan Melia hakkında, kefaleti ödemeyince yeniden gözaltı kararı alınmıştı. 

Başsavcılığın talebi üzerine, dün yapılan olağanüstü parlamento oturumunda çoğunluğa sahip iktidardaki Gürcü Hayali partisi, Melia'nın vekilliğinin düşürülmesi yönünde oy kullanmıştı. Tiflis Şehir Mahkemesi de Melia hakkında gözaltı kararı almış ancak ana muhalefet lideri, polise teslim olmamıştı. 

Melia, kendisini desteklemek üzere partisini ziyaret eden muhalefet liderleri ile düzenlediği ortak basın toplantısında, mahkeme kararını kabul etmediğini ve polise teslim olmayacağını açıklamıştı.

Ayrıca Gürcistan Başbakanı Giorgi Gakharia, 18 Şubat'ta yaptığı açıklamada, ana muhalefet lideri Birleşik Ulusal Hareketi Başkanı Nika Melia'nın gözaltına alınması konusunda ekibiyle yaşadığı görüş ayrılıkları nedeniyle istifa ettiğini belirtmişti.