Haberler
Giriş Tarihi : 09-03-2021 00:17   Güncelleme : 09-03-2021 00:17

Nükleer Felaketin Yıl Dönümünde Akkuyu'da Temel Atılacak

Yarın, Fukuşima Nükleer Felaketinin 10’uncu yıl dönümü yaklaşırken, Mersin’de inşa edilen Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde 3’üncü ünitenin temeli atılacak.

Nükleer Felaketin Yıl Dönümünde Akkuyu'da Temel Atılacak

Bütün itirazlara rağmen Türkiye’nin ilk nükleer güç santralinin yapıldığı Mersin’in Gülnar ilçesinde, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin inşaatı aralıksız sürüyor. Dünyada “Yap-Sahip Ol-İşlet” modeline göre gerçekleştirilen ilk nükleer güç santrali projesi olan Akkuyu’da hedef; ilk reaktörün 2023’te devreye girmesi ve böylece yılda 35 milyar kilovatsaat elektrik üretilmesi.

Santralin geçen yıl lisansı alınan üçüncü reaktörünün temeli ise 10 Mart’ta atılacak. Temel atma töreni AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in çevrim içi olarak katılacakları bir programla yapılacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ise törene Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nden bizzat  katılacak.

İLK REAKTÖR 2023’TE HİZMETE ALINACAK

Türkiye’nin ilk nükleer santrali, Rusya tarafından yapılıyor. Bu konuda hükûmetler arası anlaşma 2010 yılında imzalanmıştı, 3 Nisan 2018’de ise ilk harç karıldı. Toplam 4 reaktörün bulunacağı santralde, reaktörlerin her biri 1200 megavat güce sahip. İlk 2 reaktörün inşası sürüyor.

Akkuyu’da ilk reaktör, Cumhuriyet’in kuruluşunun 100’üncü yılı olan 2023’te hizmete alınacak. Kalan 3 ünitenin de birer yıl arayla 2026 sonuna kadardevreye girmesi öngörülüyor.

Santralin maliyeti 20 milyar dolar, yani 155 milyar 400 milyon Türk lirası... Santral, 4 bin 800 megavatlık tam kapasite ile hizmet verdiğinde yıllık ortalama 35 milyar kilovatsaat elektrik üretecek. Bu değer, İstanbul’un enerji ihtiyacının tamamı, Türkiye’nin ise yüzde 10’u anlamına geliyor.

Akkuyu, dünyada “Yap-Sahip Ol-İşlet” modeline göre gerçekleştirilen ilk nükleer güç santrali projesi. Tahminî hizmet ömrü 60 yıl olan projeyi, ilk 15 yıl Ruslar işletecek. Ancak inşaatında olduğu gibi işletmesinde çalışanların çoğunluğu da Türklerden oluşacak.

Santralde çalışmak üzere 600 Türk öğrenci, Rusya’ya eğitime gönderildi. Personel yetiştirme programını tamamlayan 143 mezun, Akkuyu Nükleer Güç Santrali takımına katıldı. Şu anda 107 Türk öğrenci ise lisans ve lisansüstü öğrenimlerine devam ediyor.