Haberler
Giriş Tarihi : 01-04-2021 10:41   Güncelleme : 01-04-2021 14:37

Rusya, Donbas'ta Ateşkesi Uzatmayacağını Duyurdu: Bölgede Askeri Hareketlilik Başladı

Ukrayna'da Rus yanlısı ayrılıkçı teröristlerin kontrolünde bulunan Donbas'ta, Rusya tarafından yeni bir ateşkes imzalanmayacağı duyuruldu. Bu haberle bölgede yoğun bir askeri hareketlilik başladı.

Rusya, Donbas'ta Ateşkesi Uzatmayacağını Duyurdu: Bölgede Askeri Hareketlilik Başladı

Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya destekçisi ayrılıkçı teröristlerle yapılan ateşkes süresinin bugün itibariyle dolmasının ardından bölgede yoğun bir askeri hareketlilik başladı.

Rusya, Ukrayna sınırı boyunca sadece bu hafta başında 28 taburunu konuşlandırırken, askeri sevkiyatlarını gerçekleştirmeye devam ediyor.

Ukrayna’ya petrol ihracatını durdurduğunu duyuran Rusya, 14. Zırhlı Tümenini de sınıra yerleştirdi ve işgal altındaki Kırım’a tren yoluyla asker, askeri araç ve teçhizat sevkiyatı yaptı. 

Ayrıca, Rus demiryollarındaki trafik yoğunluğunun sivil seferlerden askeri seferlere kaydırıldığı da bölgede öne sürülen iddialar arasında.

Bununla birlikte, Ukrayna Ordusu, Rusya’dan gelecek herhangi bir saldırı karşısında alarm durumuna geçti.

ABD ve Ukrayna Dışişleri Bakanları Görüştü

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile yaptıkları telefonda görüştüklerini bildirdi. Blinken ile verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini duyuran Kuleba, paylaşımında “Rusya, Ukrayna’nın doğusunda ve Kırım’daki güvenlik durumunu sistematik olarak kötüleştirmeye devam ederken. Güvenlik işbirliğini güçlendirmenin yolları tartışıldı” dedi.

Söz konusu görüşmeyle ilgili başka bir açıklama da ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price’dan geldi. Price, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Ukraynalı mevkidaşı Dmıtro Kuleba arasındaki telefon görüşmesine dair yaptığı yazılı açıklamada, “Bakan Blinken, Rusya’nın Donbas ve Kırım’da devam eden agresifliği karşısında Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne olan sarsılmaz bağlılığını yeniden teyit etti” ifadelerini kullandı.

Diğer taraftan, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley ise Ukraynalı mevkidaşı Org. Ruslan Homçak ve Rus mevkidaşı Org. Valeri Gerasimov ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından ABD tarafından yapılan açıklamada, NATO üyesi olmayan Ukrayna’nın önemli bir ortak olduğunu belirtilirken, Avrupa’da barış ve istikrarın korunmasında Ukrayna’nın kritik bir rol oynadığı dile getirildi.