Haberler
Giriş Tarihi : 23-10-2020 11:47   Güncelleme : 23-10-2020 11:47

Sessizliğini Bozan Koray Aydın Parti İçi Muhalefete Sert Sözlerle Yüklendi

İYİ Parti'den 2. Olağan Kurultay ile keskinleşen ve Ümit Özdağ'ın FETÖ çıkışından sonra farklı yönlere evrilen krizin merkezindeki isimlerden Koray Aydın, partisinin milletvekilleri Ümit Özdağ ve Aytun Çıray hakkında çok sert ifadeler kullandı.

Sessizliğini Bozan Koray Aydın Parti İçi Muhalefete Sert Sözlerle Yüklendi

İYİ Parti'de farklı noktalara evrilerek süren fakat 2. Olağan Kurultay'da yaşanan liste krizinin tetikleyici olduğu düşünülen sorunlar silsilesinin merkezindeki isim Teşkilat Başkanı Koray Aydın, sessizliğini bozarak Habertürk'ten Muharrem Sarıkaya'ya konuştu.

Kurultayda, Genel İdare Kurulu seçimlerinde anahtar listede olsalar dahi oy verilmeyecek isimlerden mürekkep listeyi kendisinin hazırladığı iddialarını reddeden Aydın, Sarıkaya'ya "Sen yılların siyaseti takip eden gazetecisin, Koray Aydın liste çıkarsa böyle bir liste mi çıkarırdı? Liste çıkarmadım" dedi ve "Şunu açık söylüyorum, önceki kongrede liste çıkardım, Aytun Çıray da o dönem listemdeydi. Bizim listemizde olanların hepsi kazandı. O zaman 50 kişiydi GİK, biz 10 kişi de dışarıdan gelsin istedik, bilinçli ve şuurlu bir işlem yaptık. O gün 40 kişilik listenin hepsi de seçildi. Ama bu kongrede ben liste çıkarmadım" ifadelerini kullandı.

Listenin varlığını ise reddetmeyen Aydın, İl Başkanları tarafından acemice hazırlandığını kaydederek şöyle devam etti:

"Çarşaf liste dediğiniz zaten böyle bir yarışın sonucudur. Şuna oy verme buna oy ver denilir ki oraya girebilsin. Bazı iller bunu yazılı yapmışlar ama acemilik yapmışlar. Zaten ben organize etsem o liste öyle olmazdı ki; çünkü Ümit Özdağ’ın, İsmail Koncuk’un aday olmadığını biliyorum. Bunları bilip niye öyle bir liste yapayım ki, o kadar acemi bir adam mıyım?"

"Seçilemeyenler İl Kongrelerinde Kazanamayanlardır"

İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu'ya yönelik FETÖ mensubiyeti ithamıyla Türkiye'nin gündemine oturan İYİ Parti'nin kurucularından Ümit Özdağ hakkında da sert ifadeler kullanan Aydın, Özdağ'ın aday olamadığını vurgulayarak "Aşağıdan yukarı doğru demokratik haklar kullanarak gelen ve özgüne dayanan yapı çıktı ortaya. Seçilemeyenler il kongrelerinde kazanamayanlardır. Şimdi Ümit Özdağ ‘aday olmadım’ diyor; olmadın mı, olamadın mı? Olamadın... Çünkü İstanbul’da taraf oldun kaybettin, FETÖ’cü diye suçladın seçilen adayı. Bursa’daki adayı da yine FETÖ’cü diye suçladın o da kazandı seçimi. Yine Ankara’da, Antalya’da aday çıkardın, kaybettin; her yerde kaybettin" diye konuştu.

"Güçlü Olan Meral Akşener"

Sarıkaya'nın 'listeyi hazırlamadığı halde neden suçlandığını' sorması üzerine İYİ Partili Aydın, muhaliflerin partideki en güçlü isim olarak gördükleri için kendisini hedef aldıklarını söyledi. Aydın, bu gücün ise Genel Başkan'a ait olduğunu ve kendisinin bu gücü Akşener adına kullandığını kaydetti:

"Bu güç Genel Başkan adına kullanılan bir güçtür; bu kadar basit. Bu gücün sahibi partinin lideri Meral Akşener’dir. Ben onun adına burada görev yapıyorum, bana bu görevi o verdi. Ben güçlü değilim güçlü olan Meral Akşener… Teşkilatı yöneten, Genel Başkan’ın en güvendiği kişi değil midir? Başarılı görürse devam ettirir. Zor bir iş ayrıca... İdealize olmasam, bu partinin Türkiye’nin geleceği olduğunu görmesem, buna inanmasam ben bunu yapmam. Yapmadığım görev kalmadı ki, Bakanlık, TBMM Başkan Vekilliği, Grup Başkan Vekilliği yaptım; Alparslan Türkeş’in, Devlet Bahçeli’nin Genel Sekreteriydim; yapmadığım görev yok ki…"

"Aytuncuğum Etkisiz Elemansın ve Yalan Konuşuyorsun"

"Sen bunun kongresine gitmemişsin, telefonuna çıkmamışsın, ayağına gelmemişsin. Aytun’cuğum sen bu kongreyi nasıl alacaktın yani? Partideki odana gelmezsin, seçildiğin günden beri İzmir’deki seçim bölgesindeki ilçelere dahi gitmedin. Adamlar feveran halinde. Kimsenin telefonuna çıkmıyorsun, medya üzerinden siyasal zemin hazırlıyorsun. Bu delege bunları biliyor, görüyor… Sonra diyor ki Koray Aydın oyun kurdu; işim yok da bir de seninle mi uğraşacağım? Seni tanıyorum zaten. Senin için oyun kurmama gerek yok, etkisiz elemansın ve yalan konuşuyorsun. ‘Millet İttifakını ben kurdum’ diyorsun. Bu ittifakı kuran Meral Akşener. Hakkaniyet denilen bir şey var…"