E. Haktan Altın
Giriş Tarihi : 11-01-2021 16:02

Sanal Dünyanın Sanal Tiranları

9 Ocak tarihinde Trump'ın "realDonaldTrump" kullanıcı adlı hesabını "şiddete teşvik" nedeniyle askıya alan Twitter, seçim kampanya ekibi tarafından kullanılan ve 2,4 milyon takipçisi olan "TeamTrump" adlı hesabını da askıya almasının ardından Facebook ve Snapchat de Trump’ın hesabını askıya aldı. Trump ise bunun ardından kendi platformunu kurmayı düşünüyor.  

Bu yazıda Trump’ın haklılığını, ırkçı olup olmadığını, insanları şiddete teşvik edip etmediğini konuşmayacağız. Sadece kendi kaygılarımı ve kendi düşüncelerimi sizinle paylaşmak istiyorum. Gün geçtikçe sosyal medya sahiplerinin adeta bir kralmışçasına bizim üzerimize geldiğini ve özelimize girdiklerini hissediyorum. Twitter’ın sahibi hangi hakla bir insanı, sırf düşüncelerine uymadığı için birinin hesabını, hatta komple o ideolojiye ait insan topluluğunun hesaplarını kapatabilir veya sansürleyebilir, bu ifade özgürlüğünün bastırılması değil midir? Bazılarınız belki diyecektir adamın kendi sitesi, istediğini yapar, peki böyle düşünürsek Hitler’de kendi halkı tarafından seçilen bir ülkede, onun verdiği güce dayanarak Yahudileri katletmedi mi? Şu an Amerikalıların çoğu Trump’ın ve çevresindekilerin başına gelenleri zevkle izliyorlar. İnsanlar sırf “öteki” olduğu için yapılan bu yanlışa karşı çıkmıyorlar. İfade özgürlüğüne yapılan bu saldırıyı Trump’ın “ırkçı olması” insanları yanlış yönlendirmesi gibi gerekçeleriyle meşrulaştırmaya çalışıyorlar. Bunu yaşanılan faşizmin bir başka boyutu olduğunu düşünüyorum. Şimdi Trump kendi platformunu kuracak da ne olacak? Günümüzde neredeyse her ülkede çeşitli gettolar veya mahalleler olur. Bunların en çok bilinenleri Amerika’da olanlar mesela Chinatown yani sadece Çinlilerin yaşadığı ve her şeyin Çince olduğu büyük Çin mahalleleri ve Küçük İtalya adında sadece İtalyanların yaşadığı her şeyin İtalyanca olduğu mahalleler vardır. Şimdi biz bu olayı sanal mecraya mı taşıyacağız? Trump kendi platformunda demokrat görünce “Demokrat mı ulan bu!” diyip banlayacak mı?  

Bombayı atıp da gitmiş gibi hissediyorum ama bu gidişata önerecek bir çözüm de bulamadığımı söylemeliyim. He bu arada bu düzeni veya kontrolü devletin hakkıyla denetleyeceğini de düşünmüyorum hatta daha büyük suiistimal edeceğini düşündüğümden buna da karşıyım ama hatırlatmak isterim ki bizim bu platformlara ilk başta giriş amacımız dışarıda diyemediklerimizi, içimizde kalanları söylemek, stres atmaktı. Şimdiyse her gün biri birini teşhir ediyor, diğeri diğerine bir etiket yapıştırıyor. Yazacağınız bir yazıyı bin kere düşünüp tartıp atıyorsunuz, bu böyle olmamalıydı…


E. Haktan Altın

NELER SÖYLENDİ?
@
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA