Suat Başaran
Giriş Tarihi : 12-08-2020 17:06
Güncelleme : 21-08-2020 18:23

Hangi Ortak Değerler?

MHP, İyi Parti ve- kendilerine verdikleri isimle- AK Parti tabanlarının aynı ‘ortak değerler’e sahip oldukları, tekrarlan bir ezberdir

MHP, İyi Parti ve- kendilerine verdikleri isimle- AK Parti tabanlarının aynı ‘ortak değerler’e sahip oldukları, tekrarlan bir ezberdir. 60'lı ve 70'li yıllardan günümüze taşınan bu ezber, bugün de dolaşıma sokuldu. "Evine Dön!" çağrısı da sözü edilen ezberin yansıması bir yerde...

* * * Peki! Gerçekten bir ‘ortak değer’den söz etmek mümkün müdür? MHP'de ve İyi Parti ile Adalet ve Kalkınma Partisi tabanında hangi ortak değerler vardır? Ve CHP tabanıyla veya ‘sol’ ile hiç bir ortak değerleri yok mudur bu insanların? Yukarıdaki ezberin savunucuları, bu sorulara cevap bulmak borcundadırlar.

* * * Kendimizi kandırmayalım.

Ortak değer derken kastettiğimizin İslâmi değerler olduğu açıktır. İslâm kültürü içinde yorumlanan geleneksel yaşam biçimine ‘ortak değerler’ diyoruz çoğu kez. Oysa, günümüz İslâm anlayışı 50-60 yıl öncesindeki ‘ortak değerleri’ çoktan aştı. Ne Türk milliyetçileri ne de siyasi Ümmetçiler, eski değerlere sahip değiller artık. * * * Aslında dimağımıza yapışan ezberlerden kurtularak sadece kendimizdeki değişimi gözlemlesek bile ’değerler’in değişken olduğunu rahatlıkla gözlemleyebileceğiz. Bugün söz konusu ezberi yineleyen sevgili Yavuz Ağıralioğlu, bugününü dünüyle kıyaslayıp bunu müşahade edebilir kolaylıkla. Zekâsı buna fazlasıyla müsaittir. Kendisi nasıl değişip geliştiyse, hemen hemen hepimiz yaşadık aynı değişimi. Toplumun çoğunluğu da yaşadı.

* * * Bugün CHP'de siyaset yapan veya oy veren dünün ‘islâmcı’ları ve ülkücüleri var. Kendilerince bir ortak değer bulabilmişler.

* * * Demokrasi, insan hakları, fikir ve ifade özgürlüğü, çevre duyarlılığı ve adalet duygusu, dünle kıyaslanamayacak derecede hayatımıza girdi. Artık, devletin varlığı ve bütünlüğünün olmazsa olmazı haline geldiler neredeyse. Dolayısıyla ortak değerlerimiz çeşitlenip hemen hemen ülkenin bütün katmanlarıyla kucaklaştı.

***** Bu sebeple, ‘Ortak Değerler’in yeniden tanımlanması elzemdir. Bugünün ve yarının Türkiye'sinin muhtaç olduğu ‘Yeni Ortak Değerler’ dünün gerçeklerden kopuk ezberlerini yeniden gözden geçirmeye zorluyor bizleri. Yapamazsak, - Allah Korusun!- demagog siyasilerin hamaset dilinde yok olup gidecek ülke... Hiçbir değer bırakmadan!..

Suat Başaran

NELER SÖYLENDİ?
@
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA