Suat Başaran
Giriş Tarihi : 02-02-2020 21:14
Güncelleme : 23-10-2020 23:34

Her Hayat Ayrı Bir Tecrübedir

Her insan davasını, kendi içinde yaşar… Özlemleri, beklentileri, korkuları ve de hayal kırıklıklarıyla

Her insan davasını, kendi içinde yaşar… Özlemleri, beklentileri, korkuları ve de hayal kırıklıklarıyla. Bu sebeple kimse bir diğerine, “Aynı olayları birlikte yaşadık, sen neden böyle bir sonuç çıkarttın” diyemez…

***

Burada yazdıklarım yaşadıklarımdan edindiğim tecrübedir. Başkalarının benim vardığım sonuçlara ulaşmasını beklemiyorum elbette ancak onların da kendi tecrübelerini genellememeleri şartıyla. Kendisinin kullanılıp aldatıldığını düşünenlerin bütün bir hareketi zan altına bırakmaya haklarının olmadığı kanaatindeyim. Olmadığı kanaatindeyim çünkü ‘pardon’ deme lüksü yok hiç birimizin. Arkamızda bunca şehit, gözyaşı ve kan bıraktıktan sonra; “Kullanılmışız” deme hakkımız yok. Böyle bir kabul, binlerce şehidi tekraren öldürmek demektir.

***

Kendini, kullanılmış aldatılmış ve başarısızlığa uğramış görenlerin yapacakları tek şey vardır: Öz eleştiri. Kendi öz eleştirimi yaptığımda gördüğüm ciddiyetsizlik, vurdumduymazlık ve kocaman bir becerisizliktir. Taşıdığımız sorumluluğun gereğini yerine getirememek, siyaseti doğru dürüst okuyamamak, işin gereği olan ciddiyeti ortaya koyamamak neden hareketin suçu olsun ki?

***

Elbette yapısal ve ideolojik sorunlarımız olmuştur ve bu sorunları halen çözebilmiş değiliz. Ancak Ülkücü hareket üzerinde oturduğu fikrî temeller açısından, bu ülkenin en ‘doğru’ hareketidir. Bugün, mevcut iktidarın fikriyatımıza yaklaşması sadece politik manevralarla açıklanamaz. Ülkücülerin konumlandıkları yerin haklılığını kanıtlar…

***

Biz, haklılığı her geçen gün daha iyi anlaşılan bir davanın mensuplarıyız. Hal böyleyken, dünya görüşleri çökmüş mihraklarının yönlendirmelerine boyun mu eğeceğiz? Kurucu liderimiz üzerinden yeniden kurgulanmaya başlanan ‘derin ilişkilerin adamı’ iftiralarına zemin hazırlayan, ‘kullanılmış, aldatılmış ezikler’i mi oynayacağız?

***

Çile çekmiş arkadaşlarımın yaşadıkları gönül kırıklıklarını anlamaya çalışıyorum. Ve onları yargılayacak selâhiyeti kendimde görmüyorum. Fakat onlar da lütfen, söylemlerini yeniden gözden geçirsinler. Her hayat, ayrı bir tecrübedir. Amenna! Ancak ortada milyonlarca insanın hayatına anlam katan bir dava var. Kimsenin, -ne kadar çile çekmiş olursa olsun- bu davayı karalamaya hakkı yoktur!


Suat BAŞARAN

NELER SÖYLENDİ?
@
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA