Murat Dai
Giriş Tarihi : 27-04-2021 10:23
Güncelleme : 27-04-2021 15:38

128 Milyar Dolar Nerede?

Şu sıralar muhalefet başta olmak üzere birçok vatandaşın dilinde aynı soru; ‘128 milyar dolar nerede?’

Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden bugüne dek onlarca felaketten, onlarca badireden ve onlarca ekonomik krizden geçti. Onlarca banka battı, batırıldı. Bu ülke de eski başbakanlardan biri görevi başında yolsuzluk yapmak suçundan dolayı yargılandı. Bu ülke de, resmiyette aklansa da, kamuoyu vicdanın da aklanamayan 3 bakan yolsuzluk ve rüşvetten yüce divan oylamasına girdi ama muhalefetin oyu onları yüce divana göndermekte yetersiz kaldı. Fakat Türkiye Cumhuriyeti her ne yaşandıysa yaşandı ama bugün olduğu kadar hiçbir zaman, şeffaflıktan ve hesap verebilirlikten hiç bu denli uzaklaşmamıştı.

128 milyar dolar nerede sorusu, merkez bankası döviz rezervindeki kayıptan dolayı adeta gündemden öte artık bir slogan haline getirildi, CHP bu sloganı çok iyi kullanarak müthiş bir PR çalışması yaptı.

Peki nerede bu 128 milyar dolar?

AKP’nin Genel Başkan Yardımcısı ve Ekonomi İşleri Başkanı Nurettin Canikli’ye göre 128 milyar doların 75 milyar doları gerçek ve tüzel kişiler tarafından satın alınmış, TL veya döviz cinsinden bankalara yatırılmış, 53 milyar doları da hane halkının cebinde dolaşıyor. Yani Canikli’ye göre 128 milyar dolar yok ama yeri belli.

Maliye Bakanı Lütfi Elvan ise tartışmaların hedefine girmekten kaçarak topu Merkez Bankası’na atıp, bu konuda Merkez Bankası kamuoyunu aydınlatmalı dedi.

17-25 Aralık operasyonlarından sonra Türk ekonomisi derin yaralar almaya başladı, son olarak da başarısızlıkta çığır açan eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak döneminde de Türk ekonomisi çok büyük bir krizle karşı karşıya kaldı.

Gerçekten nerede bu 128 milyar dolar?

Acaba, yap-işlet-devret sistemiyle hergün hazineden bir ton taahhüt parası çeken beş müteahhitte mi?

Yoksa itibardan tasarruf olmaz anlayışıyla israfın dibine vurmaktan fark edilmedi bile mi?

Ya da 100 TL’lik dezenfektanı 175 TL’ye kendi şirketinden kendi bakanlığına satan bazı eski bakanların cebinde mi?

Ya da Nurettin Canikli’nin dediği gibi hane halkının cebinde olabilir mi?

Ben de cevabını çok merak ediyorum, bu 128 milyar dolar nerede olabilir?


Murat Dai

NELER SÖYLENDİ?
@
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA