M. Bahadırhan Dinçaslan
Giriş Tarihi : 21-01-2020 20:39
Güncelleme : 28-08-2020 15:25

Gidecekler… Ya Sonra?

Mahzuni’nin Tersname’sini pek severim

Mahzuni’nin Tersname’sini pek severim. “Küfrü eksik etme aziz dilinden / Gaddarlık kılıncın koyma belinden / Hiçbir şey gelmese bile elinden / Fesat tohumunu ek de öyle git” der. Korkarım AKP’nin de nihayetinde yapacağı o olacak. Kendi gidecek ama ektiği tohumlar yeşerecek.

O tohumları hatırlayalım. Herhalde en muzırı, Demokratik Açılım – Çözüm Süreci döneminde ekilenlerdi. Türk Devletinin kürtçü terör karşısındaki yıllara dayanan mücadelesi bir gecede düşman ilan edilmişti. Söylem üstünlüğünün terörist yapılara geçmesi sağlanmış, terörist yapılara “özel hukuk” uygulanmış, ayaklarına mahkeme götürülmüş, türlü rezillikler yaşanmıştı. Bu dönemde hükumetle teröristler el ele, Türk Devletinin ne kadar aşağılık olduğunu, Kürtlere zulmettiğini, PKK’nın zaten eylem yapmayacağını, PKK’nın menfur eylemlerini “Ergenekoncular”ın yaptığını söylemişlerdi. Kürtçü terörün siyasi ayağına da her türlü meşruiyet zemini sağlanmış, bizzat devleti temsil edenlerin elverişli ortam sağlamasıyla bu siyasi ayak hem yurt içinde, hem dışında ciddi bir güç kazanmıştı.

Bu güç Suriye’de düzenlediğimiz haklı terör operasyonunda bize ciddi bir karşı-kampanya olarak döndü. Apo yakalandığında dünya bizim yanımızdaydı, bu tabloyu tam tersine çevirenler güya Kemalist vesayeti yıkacağız diye yola çıkıp devleti yıkan İslamcılardır. Bu dönem hükumete destek veren “aydın” kesimin de desteğiyle siyasi havzamıza yepyeni tartışma maddeleri girdi, AKP yıkılıp gitse de bu tartışmalar maalesef devam edecek. Üstelik HDP bu tartışmaları çok güzel yönetti. PKK ile birlikte sürekli “uygun vaziyet” aldı, iki tarafta da temsilcilerinin olmasını sağladı, bir de “uzlaşmaz azınlığın tahakkümü”nü kurdu, siyasetin kendisine göre şekillenmesini sağladı. Bütün partiler “Kürt seçmen” diye bir realitenin olduğuna inanıyor, buna göre hareket ediyor mesela. Bütün rekabetlerden, tartışmalardan kârlı çıkan HDP oluyor. Apo hükumet yanlısı tavır alırken, Demirtaş muhalif bir söylem tutturuyor, ancak ne örgüt HDP’yi engelliyor, ne HDP örgütü karşısına alıyor. Bir nevi, ruletin sırrını buldular, bütün ihtimallere orantılı bahis oynuyorlar ve 0 gelmedikçe bir şekilde kazanıyorlar.

İmamoğlu’nun İstanbul’daki manzarası da böyle. HDP’ye göre konum alıyor; durduk yere faytonculara hava parası kazandıracak uygulamaları, “Türk gençleriyiz” diyerek seçim kazandığı halde “Türkiye insanları”ndan söz etmesi… Biraz Polyannacılık oynayarak “niyeti o değil” desek bile böyle algılanıyor; üstelik hükumet de bu algının oturması için elinden geleni yapıyor.

Bu gözlemlerden hareketle İmamoğlu’nun başarısında Türk milliyetçilerinin payını hatırlatan bir tweet attığımda gelen tepkiler, daha da korkunç. Siyasilerin çıkarları için omurgasız davranmasına -maalesef- alıştık ancak kitle de bunu savunur olmuş. Gelen yorumların kısm-ı küllisinden anladığım şu: AKP’nin açılım-çözüm süreçleri dönemi söylemini özleyen ve geri getirmek isteyen bir kitle var. Bu kitle için zafere giden yolda her şey mübah aynı zamanda. AKP nefreti, AKP’nin yıkılışı için çareyi AKP’nin yarattığı taşeronlarda aramayı bir tür refleks olarak yerleştirmiş. (Babacan – Davutoğlu ikilisinde çare görmek de aynı cinstendir.) İnsanlar HDP’yi “bir realite” olarak görüyor, ona ihtiyaç duyulduğunu, milliyetçilikle bir yere varılmayacağını, HDP’nin de “lazım” olduğunu, yani zafere giden yolda her şeyin mübah olduğunu söylüyor, çözüm süreci dönemi AKP’sinin ağzıyla konuşuyorlar. (Bininci kez mırıldanıyorum: “Üzü dönsün görüm ol ağuya dönmüş çöreyin / Yahşı mohtac eledi kahpeye, oğraşe bizi.”)

Üstelik bu kitle kürtçülerin her türlü hassasiyetini önemserken, CHP’ye oy vermiş bir Türk milliyetçisinin hassasiyetlerini, üstelik CHP’yi de koruyan bir kaygıyla dile getirmesine çok sert tepkiler veriyorlar. Yıllardır dile getirdiğim bir husus var: Türk milliyetçiliği neo-naziliğe dönüşme tehlikesiyle karşı karşıyadır. AKP’nin Türk-İslamcılaşmasıyla bu süreç hız kazandı. Milliyetçilik ölmez, bir şekilde var olmaya devam edecektir, ancak alet olabilir ve oluyor da. Bu noktada hem HDP’nin beslendiği söylemin zararlarından, hem AKP’nin muzır milliyetçiliğinden uzak durarak “hamamın namusunu kurtaracak” hareket, hürriyetçi, seküler ve kentli bir Türk milliyetçiliğinin yükselişi olurdu. İYİ Parti’ye kızmamın en büyük sebebi, aynı zamanda istifa sebebim budur: Bu misyonu yeterince üstlenmedi, doğru hamleler yapsa da yanlış insanlar elinde büyük bir potansiyeli mahvetti.

Gündelik siyasetin ötesinde bir boyut var: Hürriyet, demokrasi, yaşam gailesi ve post-modern kimlik krizleri Türkiye’de çok daha belirleyici konseptler olacak. Yeni nesillerin davranış kodlarına en uygun söylem HDP’dedir. Bugün AKP ile mücadele ediyoruz ve mücadele aslında kolay, zira zamanın ruhu bizim tarafımızdadır. Ancak AKP’ye yönelen haklı nefret, en görünür rehberin peşinden gidecektir ve o rehber maalesef Türk milliyetçiliği değil. Liberal görünümlü post-modern herzeler oldukça çekicidir, boş olsa da hoştur. Bununla mücadele etmeye ne kadar hazırız? AKP ile mücadelede dahi en köklü Türk milliyetçisi partiyi yitirmiş bir zümreyiz, bu yeni düşman daha biçimsiz, daha yumuşak ve daha zorlu, pek ümitvar olduğum söylenemez. Üstelik eli yüzü düzgün, insanı ve hürriyeti önceleyen bir milliyetçi söylem dahi tutturduğunuzda, karşı propagandanın karası o kadar kuvvetli ki, sesiniz anında yaratılan kakofoninin içinde kayboluyor.

Bu yazının konusu olmadığı için HDP siyasetinin Türkiye’ye nasıl zararlar vereceğine dair görüşlerimi anlatmıyorum ama, bu görüşleri temellendirip yeterince yaymadığımız, beylik laflarla günü kurtardığımız için bu taraf kazanacak gibi duruyor. Bu denklemde kilit parti elbette CHP. Yeni kurulacak ya da kurulmuş hiçbir muhalif yapı CHP kadar güçlü değil ve olamaz. AKP gittikten sonra Türkiye’deki en etkili aktörlerden biri CHP olacaktır. Klasik ulusalcı söylemin yetersizliği (ve benim nazarımda saçmalığı) ortada; ulusalcı kitlenin ekseriyeti memleketin en temiz ve “makbul” insanları olsa da, kanaat önderleri kirlidir. Bu kitle türlü komplo teorileriyle uyuşturulmuş bir tür MHP seçmeni gibi; gerçekle rabıtası zayıftır. Bu zayıflıktan ötürü de “gen”lerini aktarmakta güçlük çekiyorlar.

Kılıçdaroğlu’nun temsil ettiği CHP anlayışının ise, türlü eleştirilerimiz olsa da, bir Türk milliyetçisinin Ankara’yı kazanmasına aracılık etmesi gibi bir hakikat var. Bunu yapabilen CHP kıymetlidir, ancak CHP’nin tek yüzü bu da değildir. Şu halde Türk milliyetçilerinin yalnız düşmanlık etmesi yahut tartışması yeterli değil. Bütün siyasi partiler nezdinde muhalif Türk milliyetçiliğinin belirleyici olduğunu ispat etmesi birincil hedef olmalıdır. İmamoğlu’na sosyal medya hesaplarımızdan eleştiri yöneltmek yerine, “Türkiye İnsanları” dediğinde Büyükşehir Belediyesini telefon ve e-posta yağmuruna tutmak mesela… Daha görünür bir tepki; siyasetçiler görünür tepkilere göre konum alırlar. Muhalif cephenin birbirine düşmesine elverişli ortam sağlamaktan kaçınan ancak kendi hassasiyetlerini ve ajandasını tavizsiz bir şekilde dayatan bir Türk milliyetçisi siyasete ihtiyaç var. Kürtçüler uzlaşmaz azınlığın tahakkümü sayesinde bunu başardılar.

Ancak Türk milliyetçiliğinin öyle ya da böyle temsil ediliyor oluşu, aslında elini kolunu bağlıyor; çünkü temsil rahatlama sağlıyor ancak temsili üstlenen vekiller müvekkilin gündemini değil, kendi gündemini takip ediyor. AKP sonrasında bu sözde muhafazakar kifayetsiz muhterisler rejiminin, bundan beslenen “sağ” zihniyetin devam etmesini istemediğimiz gibi, ithal ve mutlak değerce eşit, sabık AKP söylemleriyle konuşan sulandırılmış bir “sol”u da istemiyoruz.

Tabii bir latent tehlike de eski FETÖcüler; AKP’nin aynı Ergenekon döneminde olduğu gibi bahane edip türlü hukuksuzluklar yapması, aynı kimlikle değilse bile farklı kimliklerle FETÖcülerin geri dönmesine ve hürriyet kahramanı kesilmesine zemin hazırlıyor. Böyle bir manzarada Türk milliyetçiliğinin asıl ve lekesiz damarının temsiliyetsiz ve örgütsüz kalması kadar acı bir durumdan bahsetmek beni yaralıyor ancak vaziyet böyle. Yine de CHP’nin HDP tesirinde yalpalamaması için doğru aday gösterildiğinde CHP’ye oy verebilen Türk milliyetçisi profili önemsiyor, İmamoğlu ve Yavaş’a oy veren Türk milliyetçilerini bu destekten aldıkları yetkiyle daha proaktif, oyunun hesabını soran, fikri takip yapan bir davranış modeline davet ediyorum.

M. Bahadırhan Dinçaslan

NELER SÖYLENDİ?
@
M. Bahadırhan Dinçaslan

M. Bahadırhan Dinçaslan

DİĞER YAZILARI Türk Milliyetçiliğinin Sahipliği Kavgası: Hudutsuz Namussuzlar 05-09-2021 13:39 Bir Komplo Teorisi: LGBT Kampanyasının Ekonomisi 27-08-2021 11:58 Afgan Anayasası Nasıl İflas Etti? 16-08-2021 14:24 Taş Kesilmek: Bir Savruk Hasbıhal 09-08-2021 11:05 Türk Milliyetçiliğinin 7 Temel Meselesi 27-07-2021 12:04 Derin Devlet Meselesine Farklı Bir Bakış 16-07-2021 11:39 Şort Giydi Diye Ağlatılan Kız ve Davarlar 06-07-2021 13:27 Türk Aile Yapısı ve Anonimleştiren Cemaat 02-07-2021 14:31 Sokakta Köpek Olmaması Gerektiğini Bilallere Anlatmak 30-06-2021 19:13 Kutsallar ve Domuzlar: İslamcılığın Sekülerleşmesi 28-06-2021 11:29 Milli Şairimiz Kimdir? 21-06-2021 23:38 Sen Hiç Milliyetçiye Benzemiyorsun 09-06-2021 20:48 Yakın Dosta Kredi Çekmek: Yalnızlar Ülkesi Türkiye 07-06-2021 01:25 Batı’yı Aydınlatmak: Yeliz’in Dedesi ve Erbaş’ın Zırvaları 04-06-2021 12:23 Faydalı Kilisenin Papazından 7 Ölümsüz Oyun Önerisi 24-05-2021 14:37 Sorusuz Bir Toplum: Kadim Cevaplarla Yetinmek 23-05-2021 14:30 Muhaliflerin Ümidini Baltalamak – Bir Seküler Günah 11-05-2021 12:38 Neden Milliyetçiyiz – Bir Nutuk Taslağı 02-05-2021 16:10 Türk Usulü İslam Arayışına Dair Birkaç Not 29-04-2021 01:31 Faydalı Kilisenin Papazından Mitoloji Kitapları Seçkisi 20-04-2021 22:51 12 Nisan Şakası(!) ve Mizah Üzerine 12-04-2021 21:49 Türk Esirlerine Yardım Eden Bir Uygur'un Düşündürdükleri 04-04-2021 23:44 İbne LGBT Olunca 29-03-2021 16:53 Milliyetçi Siyasetin Geleceği: Özdağ ve Kuracağı Parti 21-03-2021 00:01 Büyük Adam Yaratamamak: Neden Bu Haldeyiz? 12-03-2021 15:32 Azgın Milliyetçilik: İnfial Yaratan Şiddet Olayları ve Milliyetçilik İlişkisi 07-03-2021 14:34 Eyam’dan Eyyamcılığa: Salgın Tedbirlerinin Bitmesi Gerekliliğine Dair 05-03-2021 12:43 Trrrummm Tiki Tak - Makinalaşmak: İnternet Çağının Hafızasız Yığınları 28-02-2021 19:39 Bir Kitap Nasıl Basılıyor? 19-02-2021 20:55 Şeriatçılar Ay'a Gidebilir mi? 15-02-2021 14:26 Samimi İslamcılar ve Yapmacık Muhalifler: Bir Eleştiri Yazısı 11-02-2021 14:12 Boğaziçi Olayları ve Makul Vatandaş: Ya-Ya Kamplarına Mecbur Muyuz? 08-02-2021 02:51 Bir Polis Yazısı 03-02-2021 22:49 Turan Hayal Midir - II 24-01-2021 23:53 Qanon: Bir Siber-Kültün Portresi 22-01-2021 01:39 Şimşirgil'in Cevabına Cevap 17-01-2021 15:39 Sosyal Medya: İnternetin Poposunun Rengi 10-01-2021 16:40 ABD'den Türkiye'ye İki Kamplı Siyaset 08-01-2021 11:37 Sümüklü Sıpalar ve Medya Sansürü 06-01-2021 16:33 Teröristsin Teröristim Terörist 05-01-2021 21:03 Nazım Dişe Dokunur mu IV: Şiir İnsanların Umrundayken 28-12-2020 10:37 Bayburt’un Acı Serencamı – Türk Kültüründe İçkinin Yeri ve Önemi 23-12-2020 21:23 Türk Milliyetçiliği Gözünden Mevlana 22-12-2020 11:10 Kuzgun - The Raven 20-12-2020 02:56 7 Güzel Ressam 13-12-2020 01:14 Türk Edebiyatı mı Türkçe Edebiyat mı? 10-12-2020 15:20 Türk Milliyetçileri Kime Oy Verecek? 09-12-2020 13:06 Nazım Dişe Dokunur mu III: Bohemya’dan Bürokrasiye 09-12-2020 00:47 Nazım Dişe Dokunur mu II: Alt-Kültürün İçyüzü 06-12-2020 18:55 Nazım Dişe Dokunur mu I: Şiir Nasıl Gözden Düştü? 05-12-2020 15:31 Mustafa Öztürk'le Dayanışma: Rafızi Olma Hürriyeti 03-12-2020 16:20 Etimoloji: Mihrap, Feriştah, Kalak, Gerekmek 27-11-2020 12:37 CHP’den Atsız Parkı yahut Alevilik Ali’yi Sevmekse Biz de Aleviyiz 19-11-2020 15:34 İyi Şiir Üzerine 17-11-2020 15:51 Batı'ya Ağıt 15-11-2020 23:01 Azerbaycan Sahada Kazandı – Masada Kaybetti – mi? 11-11-2020 13:42 Onlar Kalabalık, Biz Yükseğiz - II 09-11-2020 13:32 Karabağ'dan Turancılık Dersleri 08-11-2020 18:46 Onlar Kalabalık, Biz Yükseğiz - I 04-11-2020 21:17 Eşit Değiliz: Demokrasi ve Alt-İnsana Dair 02-11-2020 14:29 İfade Özgürlüğü: Karikatür Çizme Hürriyetine Dair 27-10-2020 15:08 Alt-İnsanın Müziği: Rap 23-10-2020 12:38 Türk Milliyetçilerini Bekleyen Kavga 18-10-2020 23:58 Anayasa Mahkemesi Tartışmasından Kadir Şeker’e: Devlet Kabadayılığı 14-10-2020 12:36 Etkili Hitabet Sözlüğü IV – Türkçenin Sırları 09-10-2020 11:53 Türk’ü Teoriye Hapsetmek 06-10-2020 13:55 Türk Milliyetçileri Neden Dağınık 29-09-2020 13:22 Etkili Hitabet Sözlüğü III – Etkileyici Metin Örnekleri 28-09-2020 12:39 Etkili Hitabet Sözlüğü II – Retoriğin Teorisi 24-09-2020 11:22 Etkili Hitabet Sözlüğü I – Retoriğin Sırları 22-09-2020 11:52 Mitolojiden Beslenmek: Arthur mu, Beyrek mi? 21-09-2020 10:52 Ne Gereği Var Gülüşü 17-09-2020 12:44 Dini Çıkarırsan Geriye Ne Kalır? 16-09-2020 10:35 Koydu, Koyduk, Koyarız: Koyunların Milliyetçiliği 15-09-2020 11:13 Elini Sallasan Elli Hassasiyet 14-09-2020 14:35 Türk Kaşarı: Halkımızın Bir Bölümünün Değerleri 07-09-2020 14:02 Köpekbalıklarının Türkiye'si 31-08-2020 13:05 Ölüm Orucu: Devletin Temelinde Bir Dinamit 30-08-2020 00:00 Dış Türklere Rağmen: Turancılığın Zırvaları(!) 27-08-2020 14:36 Türk Milliyetçisi Nasıl Bir Demokrasi İster? 23-08-2020 17:53 Örs, Çekiç, Kılıç: Rock ve Siyaset 17-08-2020 15:52 Hasbıhal XI: İngiliz-Amerikan Şiirlerinden Seçmeler 13-08-2020 23:11 Bedevinin Şerrinden Atatürk’e Sığınmak 04-08-2020 16:58 Hasbıhal X: Coleridge ve Kubilay 30-07-2020 00:40 Dosya: Gençler Dinden Neden/Nasıl Çıkıyor? 28-07-2020 18:17 AKP'yi Alkışlayarak Yıkmak 14-07-2020 14:47 Microtargeting: Kapıda Bekleyen Devrim 08-07-2020 15:54 Türk Milliyetçiliğinin Ekonomi-Politiği: İnsan Fıtratı ve Orta Sınıf 06-07-2020 15:58 Ziya Selçuk’a Kapalı Mektup 24-06-2020 22:26 Haydi Irkçılık Yapalım 21-06-2020 17:04 Muhalif Mevzilerde Canavarlaşma Problemi 16-06-2020 23:26 Faydalı Kilisenin Papazından 20 Makale Önerisi 14-06-2020 15:13 Zihin Jimnastiği: Polonya Türkiye Hattı 08-06-2020 20:58 Türk Kime Denir 27-05-2020 19:54 Bella'nın Kısa Donu 22-05-2020 21:02 Barnabas İncili: Bir Zırvanın Anatomisi 19-05-2020 20:21 Benim Seküler Milliyetçi Kardeşim… La Tahzen! Ve Düşmanım: Hele Bir Oku… 20-04-2020 20:23 20 Yaş İhtiyarları ve 30 Yaş Gençleri 16-04-2020 19:08 Sinanoğlu: Eternal Sunshine of the Spotless Türkçe 14-04-2020 18:33 Salgın ve Ekonomi: Kara Vebadan Sonra 12-04-2020 20:15 Türkçülüğün Farzı: Zengin Olmak 02-04-2020 21:26 Turan Hayal midir? 26-03-2020 15:25 Rus Gribinden Çin Virüsüne: Salgınlar ve Toplum 23-03-2020 14:28 Seküler Milliyetçilik: Bizimkisi Bir Aşk Hikayesi 19-03-2020 19:59 Korona Salgını ve Milliyetçilik 17-03-2020 20:55 Siyaset ve Ahlak: Mülahazalar, Gözlemler ve Beddua 11-03-2020 20:17 Türkçü Feminizm: Başörtüsü Tartışmaları ve Birtakım Öneriler 02-03-2020 20:19 Şehitlerin Ardından Gülenlere Dair Küfür İçermeyen Bir Yazı 01-03-2020 18:17 Vahşi Doğu’nun Kovboyu: Kadir Şeker 12-02-2020 19:58 Sosyal Medyanın Korona Virüsü: İlginç Bilgi 09-02-2020 20:00 Türk Milliyetçiliğinin Ekonomi Politiği – Çare Kapitalizm 02-02-2020 15:53 Devlet Fetişi ve Deprem 26-01-2020 20:02 Gidecekler… Ya Sonra? 21-01-2020 20:39 Din mi Kültürü Etkiler, Kültür mü Dini Etkiler? 16-01-2020 14:43 İki Parti Kıskacında Milliyetçiliğin Geleceği 15-01-2020 19:58 Bozkır Hikayeleri: Türk Çocuğuna Bir Hediye 13-01-2020 14:24 Erkeklerin Aşk Acısı ve Bir Kadın Olarak Milliyetçilik 10-01-2020 18:00 Türk Ocağı’nda İncir Ağacı 03-01-2020 22:52 Yerli Otomobilin Gözleri 28-12-2019 19:57 Kutsal Kitabın Stratejisi – Tapınakçı Altınları 26-12-2019 15:09 Mansur Başkana Bir Ankaralı Mektubu 23-12-2019 14:27 Bizden Neden Bir Halt Olmaz 18-12-2019 20:14 Samimiyetinizi Seveyim 17-12-2019 19:59 Britanya Seçimleri: Yeni Sağ-Sol Savaşı 13-12-2019 23:54 İntihar Ediyorum – Lütfen Bu Yazıyı Okuyun 09-12-2019 18:30 Ali Babacan Ne Dedi 26-11-2019 23:32 Dinin Adamından Uzak Dur 25-11-2019 17:59 Milliyetçileri Silahlandırmak 18-11-2019 18:23 10 Kasım'da Dikilmek 11-11-2019 15:55 Medeniyet Fay Hattına Kurulur 04-11-2019 17:59 İmamoğlu ve Yavaş: İki Başkana Dair Bir Analiz 27-10-2019 17:58 İmkansız Muhafazakarlık ve Muhalefet 10-10-2019 15:04 Gönülleri Birleşenlere Bir Davet 10-10-2019 14:56
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA