M. Bahadırhan Dinçaslan
Giriş Tarihi : 14-07-2020 14:47
Güncelleme : 21-08-2020 18:35

AKP'yi Alkışlayarak Yıkmak

Churchill’in bir sözü meşhurdur: “Hitler Cehennem’i işgal etse, Avam Kamarası’nda Şeytan lehine bir çift olumlu laf ederim

Churchill’in bir sözü meşhurdur: “Hitler Cehennem’i işgal etse, Avam Kamarası’nda Şeytan lehine bir çift olumlu laf ederim.” Kendisi Hitler’i teskin etme politikasının yıkıcı sonuçlarını görmüş, uzlaşmaz ve epey zorlu bir yolu tercih etmişti. Zira Hitler teskin edildikçe, müttefikler mevzi kaybediyor, savunma hatlarını biraz daha geriye çekmek zorunda kalıyorlardı. Avusturya’yı ilhak edince silah altına alabileceği nüfus artıyor, Çekoslavakya’yı işgal edince endüstrisini genişletiyor ve epey donanımlı Çek Ordusu’nu savaşmadan saf dışı bırakmış oluyordu. Yüzleşmeyi ve çatışmayı ertelemek, ancak Hitler’in yüzleşme anında daha güçlü olmasına yarayacaktı. Bu yüzden Churchill dümenin başına geçti ve Avrupa direnişine bir omurga kazandırdı. Godwin kanunu uyarınca, internet ortamındaki yeterince uzun her tartışma bir Hitler referansı yahut mukayesesi içerir. Bu yüzden ülkemizdeki iktidar ve muhalefetin ilişkisini bu bağlamda ele alıyorum: Cüretkar ve plancı bir Hitler’in karşısında, korkak ve Hitler tarafından seçilen zeminde, Hitler’in istediği şekilde karşısına çıkmaya razı bir muhalefet. Savaş tarihinin en eski kaidelerinden biridir: Düşmanın istediği zeminde savaşma, onu kendi seçtiğin zemine mecbur et.

Amerikan İç Savaşı’nda, Gettysburg muharebesinde Robert Lee, George Meade’i kendi istediği zemine çekebilseydi, bugün ABD’den söz edemezdik belki de. Yahut Crecy muharebesinde Fransızlar İngilizlere, İngilizlerin kendi seçtikleri hakim mevzide saldırmasalar, Yüzyıl Savaşları çok daha çabuk bitebilirdi. Türkiye’de muhalefet, rakibinin seçtiği zeminde savaşmaya mecbur kalmıyor, bunu marifet sayıyor, bunu istiyor. Ortada, evet, AKP’ye oy veren geniş bir kitle gerçeği var ve bir şekilde bu kitlenin dağılması, küçülmesi vs. gerekiyor. Ancak bunu mümkün kılacak yol, AKP’nin kitlesini elde tutma hamlelerine alkış tutmak, bunun gündem teşkil etmesi için çaba harcamak mıdır? Muhalefet, AKP’yi alkışlayarak yıkacağını zannediyor, alkış seslerinin gürültüsünden sağır olacak Erdoğan’ın sağlık sebepleriyle istifa edeceğini falan umuyor olmalı. Kuvvetli teşekkürler ve cılız ihtiyat şerhleri Erdoğan’ın yularını saldığı canavarı durdurabilir mi? Baroların bölünmesi gibi AKP sempatizanı hukukçuların dahi benimsemediği bir şer hamlesi meclisten geçerken, Ayasofya’nın ibadete açılması gibi AKP’nin zayıflığının, çaresizliğinin emaresi bir hamleyi gündemde güçlendirmek muhalif bir tavır mıdır? AKP’ye parmak sallayanın parmağını kırmak, mesela… Erdoğan’ın yapmak isteyebileceği hamlelerin önünde duran, Türkiye’nin iç siyasi dinamikleri değil, acı olan bu. Türkiye’nin dünya ile hiç değilse ticari ve finansal olarak entegre bir ülke olması, Erdoğan’ın önündeki tek engel.

Ekonomiyi baltalayacak hamleler onun kırmızı çizgilerini teşkil ediyor, bu çizgileri de zaman zaman, göze alabilecek güvencesi varsa, epey esnetiyor. Muhalefet iktidar için tehdit teşkil etmiyor, muhalefetin yapabileceği hamleler, Erdoğan’ın strateji belirlerken gündeme aldığı hususlar arasında, muhtemeldir ki, epey düşük önemde tespit ediliyor. Erdoğan yarın hilafeti getirse, özellikle İYİ Parti, herhalde “Türk’ün hakkı olan hilafetin geri gelmesini takdir ediyoruz ama Erdoğan damadını görevden alsın” diye bir açıklama yapar. Erdoğan’ı istemememizin, Erdoğan’ın ve partisinin ülkemize zarar vermesinin sebebi, İslamcılıklarıdır. İslamcılık, sanrılara, saplantılara iman etmek, aklı, edebi, hukuku, kuralı, kaideyi reddetmektir. Dini referanslarla inşa ettiğin ideolojiyi, “öteki dünyadaki kurtuluşun yolu” olarak bir yeni, post-modern din olarak sunarsın; yalan da, dolan da, yolsuzluk da, kayırmacılık da bir anda meşrulaşıverir, fetvası hazırdır.

Türkiye’de bunun farkında olan ve bu zihniyetle arasına mesafe koyan milyonlar var. Koyabilecek daha milyonlar da. Ama muhalif partiler, kendi kitlelerinin sesi olmak yerine, sürekli konjonktürel vaziyet alıyorlar; üstelik konjonktürü yanlış okuyarak, yanlış pozisyon seçerek. Erdoğan’ın zihniyetiyle geçişkenliği yahut o zihniyetin söylemlerine karşı yumuşak karnı olan bir söylem, Erdoğan’ı deviremez. Ancak onu güçlendirir, onun muhalefeti istediği gibi tanzim etmesine zemin hazırlar. İYİ Partili aktörlerin söylemlerini, demeçlerini, hamlelerini şöyle bir derleyelim; yine AKP’lilerin söylemlerini derleyelim. İsim yazmayalım ve demeçlerin kimin tarafından verildiğini önceden bilmeyen, ortalama vatandaşın üzerine koyalım, vatandaşa soralım: Bu söylemlerden hangisi İYİ Parti’nin, hangisi AKP’nindir? Vatandaş epey kafa karışıklığı yaşayacaktır. Attila İlhan, yanıldığımız her şeyi birden istemekti isteği gerçekleştirmez isteğin yoğunluğu ihtiyaç başka bir boyuta geçmekti devreden çıkarıp gereksiz sorumluluğu diyor ya, bunun gibi, özellikle İYİ Parti’de “her şeyi birden istemek” sorunu var.

AKP’den oy çalacak olan da kendisi, Doğu ve Güneydoğu’ya hitap edecek olan da, merkez sağı diriltecek olan da o, Türk milliyetçiliğinin şerefini kurtaracak olan da. Halbuki asıl ve hayati misyonu, sonuncusudur. Onu kuran seçmen, CHP seçmeninden daha Atatürkçü, MHP seçmeninden daha milliyetçi; bunu hem kamuoyuna yansıyan çalışmalardan hem de İYİ Parti’de görev yaparken bizzat başında bulunduğum etraflı bir çalışmanın neticesinden biliyorum. Ancak arada müthiş bir makas var, İYİ Parti, seçmenini onunla hiç alakası olmayan ve seçmeninin çoğunun yaşam tarzına da, ideolojisine de düşman aktörlerin emrine veriyor; o aktörlerin seçmeninin omuzlarına basmasını sağlıyor. Bunun sebebi de, art niyet değilse, her şeyi birden istemek. Oysa, bırak AKP seçmenine hitap etmeyi Deva ve Gelecek Partileri yapsın. Zaten birkaç puanlık oy kaybı, AKP’yi devirecektir. MHP’nin Atatürk düşmanlığından, Türk Dünyası’na yapılan ihanetten, cumhuriyet düşmanlığından rahatsız seçmenini devşirmeye uğraş, İYİ Parti’nin asıl misyonu budur. Oy vermeyen, adressiz kalmış seçmeni yakala; ki İYİ Parti’nin her şeye rağmen oy alacak olmasının tek nedeni, bu yönde çaba harcamasa bile bu seçmen için doğal adres olmasıdır. Muhalif, seküler ve Türk milliyetçisi özellikler gösteren seçmenin gidecek yeri yok, bu yüzden İYİ Parti’ye oy veriyor. Ama üzülerek söylüyorum ki, başarılı olsun istediğim bu parti, seçmenine ihanet ediyor. Bütün bunların neticesi, siyasi aktörlerin İYİ Parti’ye geçici bir atlama taşı olarak bakmasıdır.

İYİ Parti’de siyaset yapanlar, kendi geleceklerini garanti altına almak yahut müstakbel siyasetlerine malzeme sağlamaktan başka kaygı gütmüyorlar. Partide birlik yok, bu zaman zaman basına da yansıyor, ancak içerideki herkes biliyor ki, partinin “kadro”sunu temsil eden insanların çoğunun partiyle ilgili dertleri yok. Türkiye’yle ilgili dertleri de yok: Varsa yoksa, kendileri. Elbette “uzlaşmaz muhalif tutum” iktidarın ekmeğine yağ sürecek, onun kutuplaştırma siyasetine malzeme verecek üslupta olmamalı. Ama alkışçı muhalefet de ifrattır. Size oy verenlerin, size makam sağlayanların siyasetini yapın ve konjonktürel olanın yanında, mutlaka ilkesel olan da gündeminize girsin. Öyle ya, siyaset basitçe ilke işidir: Cemiyet yaşantısının sair alanlarında şunu yahut bunu isteyen insanlar örgütlenir, parti kurarlar. Hiç ilkeniz yoksa, yahut ilkelerinizi iktidar belirliyorsa, kızdığınız, nefret kustuğunuz Bahçeli ve MHP’ye bir özür borçlusunuz demektir. Umarım yanılıyorumdur tabii, bunu da eklemek lazım. Her şeye rağmen, AKP karşısında bütün muhaliflere, biraz Churchill gibi bakıyorum, şeytan lehine dahi bir çift laf ederim. İYİ Parti’nin ve CHP’nin başarılı olması muradımdır, dileğimdir. Ama isteğimizin yoğunluğu, isteği gerçekleştirmiyor işte. Sendikacılığın işçi ağalığına dönmesi gibi, seçmen ağalığına dönüşen bir particilik, ağalara gerekli pay verilirse, seçmenin hakkını mı savunur, seçmene payı verenin propagandasını mı yapar? Şunu da söylemek lazım: Diyelim ki bu yol doğru olsun, AKP'yi yıkıp AKP 2.0'ı getirince mutlu mu olacağız? Derdimiz sadece "onlar yemesin, biz yiyelim" kavgası mı? Yahut yanlış devam etsin ama aktörler bizden olsun mu diyoruz? İslamcılık teşhisini koymadan yapılan her muhalefet güdük kalacaktır, kalıyor da. İYİ Parti’de görev alışım, öyle ya da böyle bir aktör oluşum, şahsımda fevkaladelikler olduğundan değil, bir kitleyi temsil ettiğim içindi. O kitlenin ağzı laf yapan, öne çıkan bir sözcüsüydüm, o yüzden GİK üyesi, danışman vs oldum. Şimdi o kitleye, arkadaşlarıma, kardeşlerime, nesildaşlarıma bakıyorum. Sansürsüz yazacağım, hemen her gün denk geldiğim bir yorum var İYİ Parti ile ilgili: “İYİ Parti’ye verdiğim oyun bir tek ete kemiğe bürünüp beni sikmediği kaldı.” Aynı kitlenin MHP’den ayrılma, seçim dönemi vs. halet-i ruhiyesine bakıyorum, müthiş bir fedakarlık, azim, aktivizm ve beklenti vardı.

Elbet bu kitle Türk seçmeninin tamamı değil, önemine de parti yöneticileri karar verir. Ancak bu kitle benim aldığım nefestir, içtiğim sudur, hayatımı çevreleyen dünyadır. O ruhtan bu hale nasıl geldiler, bunu sorguluyorum. Eğer bu kitle önemseniyorsa, partililerin de partilerine yönelen her eleştiriye saçmasapan argümanlarla cevap vermek, yahut vaktiyle bizi tiksindiren siyaset simsarlarına özenip boktan tevillere başvurmak yerine, oturup düşünmeleri lazım. Zira bu kitlenin özellikleri, her sene seçim yaşına gelen neslin özellikleri, git gide büyüyor. Ağzı bozuk, tatmin etmek zor, beklentisi karşılanmadığında da epey yıkıcı. Aptalca bir bakışla, komik hamlelerle de olsa, AKP bu kitleyi gündemine alıyor, etkilemeye çalışıyor. Bu gençliğin doğal adresinin ise bu husus hiç umrunda değil, çok ilginç. Hülasa, evvela kendi insanınızı tatmin edin. Evvela muhalif olmanın misyonunun gereğini yerine getirin.

Evvela belirlediğiniz siyasi pozisyona uygun davranın. Bu boşluğu doldurun. İslamcılara hoş görünmek, onların devr-i sabık korkusunu teskin etme işlevi, birincil işlev değildir, partiye hakim olmasına izin verilmeyip niş bir sahada hareket imkanı tanınan küçük aktörler bunun için yeterlidir; üstelik mevcut ittifakta bu görev Saadet Partisi’ndedir. Partiniz hemen her gün birbirinin arkasından konuşan kifayetsiz muhterislerle doldu, evvela buna sebep veren ilkesizliği mesele edin. Rastgele bir karışım, bir bulamaç olmayın, belli bir tarife, bir reçeteye göre hazırlanmış bir kokteyl olun; baskın tadınızı kendiniz seçin, boca ettiğiniz dere otu, bütün tatları bastırıyor. Hülasa, sevgili İYİ Partililer ve bütün partilerdeki muhalif aktörler: AKP’yi alkışlayarak yıkamazsınız.

M. Bahadırhan Dinçaslan

NELER SÖYLENDİ?
@
M. Bahadırhan Dinçaslan

M. Bahadırhan Dinçaslan

DİĞER YAZILARI Türk Milliyetçiliğinin Sahipliği Kavgası: Hudutsuz Namussuzlar 05-09-2021 13:39 Bir Komplo Teorisi: LGBT Kampanyasının Ekonomisi 27-08-2021 11:58 Afgan Anayasası Nasıl İflas Etti? 16-08-2021 14:24 Taş Kesilmek: Bir Savruk Hasbıhal 09-08-2021 11:05 Türk Milliyetçiliğinin 7 Temel Meselesi 27-07-2021 12:04 Derin Devlet Meselesine Farklı Bir Bakış 16-07-2021 11:39 Şort Giydi Diye Ağlatılan Kız ve Davarlar 06-07-2021 13:27 Türk Aile Yapısı ve Anonimleştiren Cemaat 02-07-2021 14:31 Sokakta Köpek Olmaması Gerektiğini Bilallere Anlatmak 30-06-2021 19:13 Kutsallar ve Domuzlar: İslamcılığın Sekülerleşmesi 28-06-2021 11:29 Milli Şairimiz Kimdir? 21-06-2021 23:38 Sen Hiç Milliyetçiye Benzemiyorsun 09-06-2021 20:48 Yakın Dosta Kredi Çekmek: Yalnızlar Ülkesi Türkiye 07-06-2021 01:25 Batı’yı Aydınlatmak: Yeliz’in Dedesi ve Erbaş’ın Zırvaları 04-06-2021 12:23 Faydalı Kilisenin Papazından 7 Ölümsüz Oyun Önerisi 24-05-2021 14:37 Sorusuz Bir Toplum: Kadim Cevaplarla Yetinmek 23-05-2021 14:30 Muhaliflerin Ümidini Baltalamak – Bir Seküler Günah 11-05-2021 12:38 Neden Milliyetçiyiz – Bir Nutuk Taslağı 02-05-2021 16:10 Türk Usulü İslam Arayışına Dair Birkaç Not 29-04-2021 01:31 Faydalı Kilisenin Papazından Mitoloji Kitapları Seçkisi 20-04-2021 22:51 12 Nisan Şakası(!) ve Mizah Üzerine 12-04-2021 21:49 Türk Esirlerine Yardım Eden Bir Uygur'un Düşündürdükleri 04-04-2021 23:44 İbne LGBT Olunca 29-03-2021 16:53 Milliyetçi Siyasetin Geleceği: Özdağ ve Kuracağı Parti 21-03-2021 00:01 Büyük Adam Yaratamamak: Neden Bu Haldeyiz? 12-03-2021 15:32 Azgın Milliyetçilik: İnfial Yaratan Şiddet Olayları ve Milliyetçilik İlişkisi 07-03-2021 14:34 Eyam’dan Eyyamcılığa: Salgın Tedbirlerinin Bitmesi Gerekliliğine Dair 05-03-2021 12:43 Trrrummm Tiki Tak - Makinalaşmak: İnternet Çağının Hafızasız Yığınları 28-02-2021 19:39 Bir Kitap Nasıl Basılıyor? 19-02-2021 20:55 Şeriatçılar Ay'a Gidebilir mi? 15-02-2021 14:26 Samimi İslamcılar ve Yapmacık Muhalifler: Bir Eleştiri Yazısı 11-02-2021 14:12 Boğaziçi Olayları ve Makul Vatandaş: Ya-Ya Kamplarına Mecbur Muyuz? 08-02-2021 02:51 Bir Polis Yazısı 03-02-2021 22:49 Turan Hayal Midir - II 24-01-2021 23:53 Qanon: Bir Siber-Kültün Portresi 22-01-2021 01:39 Şimşirgil'in Cevabına Cevap 17-01-2021 15:39 Sosyal Medya: İnternetin Poposunun Rengi 10-01-2021 16:40 ABD'den Türkiye'ye İki Kamplı Siyaset 08-01-2021 11:37 Sümüklü Sıpalar ve Medya Sansürü 06-01-2021 16:33 Teröristsin Teröristim Terörist 05-01-2021 21:03 Nazım Dişe Dokunur mu IV: Şiir İnsanların Umrundayken 28-12-2020 10:37 Bayburt’un Acı Serencamı – Türk Kültüründe İçkinin Yeri ve Önemi 23-12-2020 21:23 Türk Milliyetçiliği Gözünden Mevlana 22-12-2020 11:10 Kuzgun - The Raven 20-12-2020 02:56 7 Güzel Ressam 13-12-2020 01:14 Türk Edebiyatı mı Türkçe Edebiyat mı? 10-12-2020 15:20 Türk Milliyetçileri Kime Oy Verecek? 09-12-2020 13:06 Nazım Dişe Dokunur mu III: Bohemya’dan Bürokrasiye 09-12-2020 00:47 Nazım Dişe Dokunur mu II: Alt-Kültürün İçyüzü 06-12-2020 18:55 Nazım Dişe Dokunur mu I: Şiir Nasıl Gözden Düştü? 05-12-2020 15:31 Mustafa Öztürk'le Dayanışma: Rafızi Olma Hürriyeti 03-12-2020 16:20 Etimoloji: Mihrap, Feriştah, Kalak, Gerekmek 27-11-2020 12:37 CHP’den Atsız Parkı yahut Alevilik Ali’yi Sevmekse Biz de Aleviyiz 19-11-2020 15:34 İyi Şiir Üzerine 17-11-2020 15:51 Batı'ya Ağıt 15-11-2020 23:01 Azerbaycan Sahada Kazandı – Masada Kaybetti – mi? 11-11-2020 13:42 Onlar Kalabalık, Biz Yükseğiz - II 09-11-2020 13:32 Karabağ'dan Turancılık Dersleri 08-11-2020 18:46 Onlar Kalabalık, Biz Yükseğiz - I 04-11-2020 21:17 Eşit Değiliz: Demokrasi ve Alt-İnsana Dair 02-11-2020 14:29 İfade Özgürlüğü: Karikatür Çizme Hürriyetine Dair 27-10-2020 15:08 Alt-İnsanın Müziği: Rap 23-10-2020 12:38 Türk Milliyetçilerini Bekleyen Kavga 18-10-2020 23:58 Anayasa Mahkemesi Tartışmasından Kadir Şeker’e: Devlet Kabadayılığı 14-10-2020 12:36 Etkili Hitabet Sözlüğü IV – Türkçenin Sırları 09-10-2020 11:53 Türk’ü Teoriye Hapsetmek 06-10-2020 13:55 Türk Milliyetçileri Neden Dağınık 29-09-2020 13:22 Etkili Hitabet Sözlüğü III – Etkileyici Metin Örnekleri 28-09-2020 12:39 Etkili Hitabet Sözlüğü II – Retoriğin Teorisi 24-09-2020 11:22 Etkili Hitabet Sözlüğü I – Retoriğin Sırları 22-09-2020 11:52 Mitolojiden Beslenmek: Arthur mu, Beyrek mi? 21-09-2020 10:52 Ne Gereği Var Gülüşü 17-09-2020 12:44 Dini Çıkarırsan Geriye Ne Kalır? 16-09-2020 10:35 Koydu, Koyduk, Koyarız: Koyunların Milliyetçiliği 15-09-2020 11:13 Elini Sallasan Elli Hassasiyet 14-09-2020 14:35 Türk Kaşarı: Halkımızın Bir Bölümünün Değerleri 07-09-2020 14:02 Köpekbalıklarının Türkiye'si 31-08-2020 13:05 Ölüm Orucu: Devletin Temelinde Bir Dinamit 30-08-2020 00:00 Dış Türklere Rağmen: Turancılığın Zırvaları(!) 27-08-2020 14:36 Türk Milliyetçisi Nasıl Bir Demokrasi İster? 23-08-2020 17:53 Örs, Çekiç, Kılıç: Rock ve Siyaset 17-08-2020 15:52 Hasbıhal XI: İngiliz-Amerikan Şiirlerinden Seçmeler 13-08-2020 23:11 Bedevinin Şerrinden Atatürk’e Sığınmak 04-08-2020 16:58 Hasbıhal X: Coleridge ve Kubilay 30-07-2020 00:40 Dosya: Gençler Dinden Neden/Nasıl Çıkıyor? 28-07-2020 18:17 AKP'yi Alkışlayarak Yıkmak 14-07-2020 14:47 Microtargeting: Kapıda Bekleyen Devrim 08-07-2020 15:54 Türk Milliyetçiliğinin Ekonomi-Politiği: İnsan Fıtratı ve Orta Sınıf 06-07-2020 15:58 Ziya Selçuk’a Kapalı Mektup 24-06-2020 22:26 Haydi Irkçılık Yapalım 21-06-2020 17:04 Muhalif Mevzilerde Canavarlaşma Problemi 16-06-2020 23:26 Faydalı Kilisenin Papazından 20 Makale Önerisi 14-06-2020 15:13 Zihin Jimnastiği: Polonya Türkiye Hattı 08-06-2020 20:58 Türk Kime Denir 27-05-2020 19:54 Bella'nın Kısa Donu 22-05-2020 21:02 Barnabas İncili: Bir Zırvanın Anatomisi 19-05-2020 20:21 Benim Seküler Milliyetçi Kardeşim… La Tahzen! Ve Düşmanım: Hele Bir Oku… 20-04-2020 20:23 20 Yaş İhtiyarları ve 30 Yaş Gençleri 16-04-2020 19:08 Sinanoğlu: Eternal Sunshine of the Spotless Türkçe 14-04-2020 18:33 Salgın ve Ekonomi: Kara Vebadan Sonra 12-04-2020 20:15 Türkçülüğün Farzı: Zengin Olmak 02-04-2020 21:26 Turan Hayal midir? 26-03-2020 15:25 Rus Gribinden Çin Virüsüne: Salgınlar ve Toplum 23-03-2020 14:28 Seküler Milliyetçilik: Bizimkisi Bir Aşk Hikayesi 19-03-2020 19:59 Korona Salgını ve Milliyetçilik 17-03-2020 20:55 Siyaset ve Ahlak: Mülahazalar, Gözlemler ve Beddua 11-03-2020 20:17 Türkçü Feminizm: Başörtüsü Tartışmaları ve Birtakım Öneriler 02-03-2020 20:19 Şehitlerin Ardından Gülenlere Dair Küfür İçermeyen Bir Yazı 01-03-2020 18:17 Vahşi Doğu’nun Kovboyu: Kadir Şeker 12-02-2020 19:58 Sosyal Medyanın Korona Virüsü: İlginç Bilgi 09-02-2020 20:00 Türk Milliyetçiliğinin Ekonomi Politiği – Çare Kapitalizm 02-02-2020 15:53 Devlet Fetişi ve Deprem 26-01-2020 20:02 Gidecekler… Ya Sonra? 21-01-2020 20:39 Din mi Kültürü Etkiler, Kültür mü Dini Etkiler? 16-01-2020 14:43 İki Parti Kıskacında Milliyetçiliğin Geleceği 15-01-2020 19:58 Bozkır Hikayeleri: Türk Çocuğuna Bir Hediye 13-01-2020 14:24 Erkeklerin Aşk Acısı ve Bir Kadın Olarak Milliyetçilik 10-01-2020 18:00 Türk Ocağı’nda İncir Ağacı 03-01-2020 22:52 Yerli Otomobilin Gözleri 28-12-2019 19:57 Kutsal Kitabın Stratejisi – Tapınakçı Altınları 26-12-2019 15:09 Mansur Başkana Bir Ankaralı Mektubu 23-12-2019 14:27 Bizden Neden Bir Halt Olmaz 18-12-2019 20:14 Samimiyetinizi Seveyim 17-12-2019 19:59 Britanya Seçimleri: Yeni Sağ-Sol Savaşı 13-12-2019 23:54 İntihar Ediyorum – Lütfen Bu Yazıyı Okuyun 09-12-2019 18:30 Ali Babacan Ne Dedi 26-11-2019 23:32 Dinin Adamından Uzak Dur 25-11-2019 17:59 Milliyetçileri Silahlandırmak 18-11-2019 18:23 10 Kasım'da Dikilmek 11-11-2019 15:55 Medeniyet Fay Hattına Kurulur 04-11-2019 17:59 İmamoğlu ve Yavaş: İki Başkana Dair Bir Analiz 27-10-2019 17:58 İmkansız Muhafazakarlık ve Muhalefet 10-10-2019 15:04 Gönülleri Birleşenlere Bir Davet 10-10-2019 14:56
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA